čo je ketorolac?

Ketorolac je nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID), ktoré sa podobá iným liekom, ako je ibuprofén a naproxen sodný. Na rozdiel od týchto liekov, ketorolak alebo obchodné názvy, ako je Toradol®, nie sú často k dispozícii ako lieky bez liekov. V dôsledku vážnych vedľajších účinkov je tento konkrétny NSAID zvyčajne len na predpis a používa sa na veľmi krátke časové obdobie na liečbu bolesti alebo v niektorých prípadoch sa používa ako nosový sprej alebo vo forme očných kvapiek na sezónne alergie. Väčšina ľudí by buď dostala injekciu lieku Toradol®, alebo ho dostala do formy piluliek a vo všeobecnosti sa nepoužíva viac ako päť dní, pretože to zvyšuje riziko nežiaducich účinkov.

Tak ako väčšina NSAID môže mať ketorolac závažné vedľajšie účinky. Môže spôsobiť gastrointestinálne poruchy alebo krvácanie, môže to poškodiť pečeň alebo obličky a v niektorých prípadoch predstavuje riziko pre srdcovú dysfunkciu. Ľudia, ktorým sa odporúča, aby neužívali tento liek, zahŕňajú postihnutie srdca, pečene alebo obličiek, každý s gastrointestinálnymi ochoreniami, ako je Crohnova choroba, tí, ktorí budú užívať alkohol počas používania a ktokoľvek s akýmkoľvek typom krvácavých porúch alebo tehotných alebo dojčícich.

Tento liek má v minulosti nepriaznivé interakcie s množstvom liekov. Ľudia by nemali používať tento liek, ak používajú iné NSAID, lieky ako aspirín alebo lieky proti zrážaniu, ako je warfarín alebo Plavix®. Probenecid, ktorý je často predpísaný na liečbu dny, a pentoxifylín, ktorý môže liečiť obehové poruchy, sa tiež neodporúča, ak užívajú Toradol®. Iné lieky môžu interagovať s liekmi a pacienti by mali byť pripravení poskytnúť lekárom vyčerpávajúci zoznam všetkých predajní alebo predpísaných liekov a bylín, ktoré používajú pred prijatím nového predpisu.

U mnohých zdravých pacientov nie je krátkodobé používanie ketorolaku bezproblémové, hoci treba poznamenať, že niektoré krajiny odmietajú tento liek predať kvôli vysokému riziku vedľajších účinkov. Krajiny, ktoré schvaľujú jeho použitie, ju odporúčajú len niekoľko dní a obvykle nie dlhšie ako päť dní, najmä v ústnej alebo injekčnej forme. Kvôli obmedzenému použitiu môže byť väčšina ľudí s týmto liekom veľmi oboznámená a môže sa s ním stretnúť len vtedy, ak potrebuje rýchlu úľavu od bolesti v injekčnej forme. Lekárske úrady si ju môžu zásobiť, aby sa vyrovnali s bolestivými zraneniami.

Medzi základné vedľajšie účinky, ktoré nie sú škodlivé, patrí gastrointestinálna porucha, ktorá môže mať znaky ako pálenie záhy, poruchy trávenia, nevoľnosť, hnačka, plyn alebo vracanie. Niektorí ľudia pocítia bolesť hlavy alebo si budú všimnúť zvonenie v ušiach od ketorolacu. Iné, ktoré dostávali tento liek, sa cítia ospalí alebo závratom. Neobvyklé vedľajšie účinky, ktoré vyžadujú okamžitú lekársku pomoc, zahŕňajú vracanie krvi, dechtové stolice, minimálne močenie, vyrážky, alergické reakcie, žltačka, príznaky cievnej mozgovej príhody alebo srdcového infarktu, záchvaty a svalová slabosť.