čo je id?

Id je termín vyvinutý Sigmundom Freudom na opis časti mozgu. Taktiež používal výrazy ego a superego na opis dvoch ďalších častí mozgu, ktoré spolu s id, poháňajú osobnosť. Je to konkrétne všetky naše nekomplikované potreby pre potešenie, jedlo a prežitie. Freudovi to predstavovalo inštinktívne správanie každej osoby.

Podľa Freuda sa id nezaoberá tým, či jeho potreby sú racionálne alebo škodlivé. Je to bežný podtext, ktorý niekedy spôsobuje, že sa správame sobeckým alebo deštruktívnym spôsobom, keď nepoužívame naše ego a superegos na jeho ovládanie. Nie je to vždy, že id je zlé alebo dobré, alebo má nejakú morálnu hodnotu. Je to amorálne, skôr než nemorálne, pretože neobsahuje morálne kontroly. Namiesto toho má superego túto prácu a postupne uplatňuje morálku na id, aby sa ego správalo.

Malé deti, najmä bábätká, sú id-driven. S veľmi malou morálnou koncepciou a nepatrným pojmom pravidiel spoločnosti alebo potrieb druhých sa budú pýtať na to, čo chcú po celú dobu. To je vidieť v ich potrebe byť kŕmené, udržiavané, dostať primeraný spánok a mať čisté plienky.

Keď dieťa začína rásť, nadobúda pocit vlastného ja, ego a zmysel pre pravidlá, ktoré spoločnosť zaviedla do svojho domova a neskôr do spoločnosti svojho sveta nazývaného superego. Dieťaťu však trvá dlhší čas, aby sa premiestňoval z miesta, kde je idovaný, aby ho dokázal ovládať, a niektorí sa neučia. Toto sa môže prejaviť u dieťaťa, ktoré tvrdilo, že všetko v dome je “moje”, alebo v náhlych temperamentných záchvatoch, keď jeho prianie je zmarené.

Dokonca aj dobre prispôsobení ľudia majú svoje id-riadené chvíle. Príkladom toho je jesť komfortné jedlá. Náhly výbuch hnevu je ďalším typom reakcie id. Nie je to racionálne a zvyčajne nie je užitočné, ale je to bežné.

Freud by sa pozrel na návykové správanie, najmä tam, kde neexistuje žiadna vonkajšia fyzická závislosť, napríklad kompulzívna hazardná hra, nakupovanie alebo sexuálna závislosť, ako správanie, ktoré je veľmi závislé od id. V týchto prípadoch by liečba znamenala učenie sa kontrolovať alebo aspoň ho ignorovať.