aký je rozdiel medzi močovou trubičkou a močom?

Uretra a močovod sú obe časti močového traktu, ktoré vypúšťajú moč z močového mechúra a obličiek. Obidva pozostávajú zo skúmaviek schopných kontrakcií, ktoré tlačia tekutinu na miesto určenia. Môžu byť náchylné na podobné problémy vrátane rakoviny a kameňov, malé kryštály minerálov, ktoré sa môžu tvoriť v obličkách alebo močovom mechúre. Pacienti, ktorí rozvinú poruchy v močovej trubici a močovej trubici, môžu vidieť urolog, lekárskeho špecialistu, ktorý sa zameriava na močový trakt.

Dva močovody prechádzajú z obličiek, prechádzajú z brucha a do panvy, aby sa spojili s močovým mechúrom. Keď sa močový mechúr naplní, nakoniec stimuluje nutkanie na močenie a umožňuje uvoľnenie zvierača tak, aby sa moč ustúchala nad močom. U žien je táto štruktúra veľmi krátka, zatiaľ čo muži majú dlhšiu trubicu na odvodnenie z močového mechúra a cez penis. Navyše muži používajú uretru na spermie aj moč, zatiaľ čo ženy majú samostatný pohlavný systém.

Podobné mená súvisiacich anatomických štruktúr môžu byť mätúce, aj keď poskytujú užitočné kontextové informácie. Rovnaká predpona upozorňuje ľudí na skutočnosť, že močová trubica a močovod sú súčasťou toho istého fyzického systému. Niektorí študenti považujú za užitočné vykresliť mapu močových ciest a označiť ich, aby posilnili rozdiel medzi týmito zložkami. Uvedomenie si, že existujú dva uretery a iba jedna uretróza, môže tiež pomôcť udržať tieto štruktúry rovno.

V oboch močových a ureterových kameňoch môže byť kameň zdravotníckym problémom. Kameň môže zablokovať tubus, najmä u ľudí s prirodzene úzkymi anatomickými otvormi, čo spôsobuje zálohovanie moču. To vedie k bolesti a zápalu. V prípade zablokovania močovej trubice môže močový mechúr skutočne prasknúť. Kamene možno chirurgicky odstrániť, roztrhnúť sa zvukovými vlnami alebo preniesť pomocou liekov v závislosti od veľkosti a polohy.

Ďalším problémom, ktorý sa môže vyskytnúť v močovej trubici a ureteroch, je rakovina. Tieto štruktúry rýchlo zbavujú bunky, čo môže zvýšiť riziko vzniku abnormálneho bunkového rastu, keď rastú nové vrstvy tkaniva. Rakoviny sa môžu najprv označiť ako blokády, kým lekárske zobrazovanie neposkytuje viac informácií o nich. Chirurgia je zvyčajne potrebná na odstránenie rakoviny a pacient môže potrebovať chemoterapiu a ožarovanie na zvládnutie tohto ochorenia. Rekonštrukčné chirurgické postupy môžu nahradiť segmenty močovej trubice a močovodu, ktoré sa môžu odstrániť pri liečbe rakoviny.