aká je úloha peristaltiky v zažívacom systéme?

Úloha peristaltiky v zažívacom systéme spočíva v tom, že jedlo je poháňané do pažeráka a do žalúdka, potom peristaltika presúva strávené jedlo cez malé a hrubé črevo a potom cez konečník a konečník. Ide o sériu kontrakcií a relaxácií hladkého svalstva, ktoré sa pohybujú jedlom spôsobom podobným vlnám rôznymi procesmi v gastrointestinálnom trakte.

Pohyb peristaltiky v zažívacom systéme spočíva na dvoch hlavných reflexoch, ktoré sa zhoršujú nad jedlom, ktoré bolo prehltnuté alebo bolusom, a pod ním sa oddýchli. To sa deje v črevnom nervovom systéme, ktorý je miestnym nervovým systémom tráviaceho systému. Existujú dve siete neurónov zabudovaných do steny zažívacieho traktu, ktoré začínajú v pažeráku a končia v konečníku. Existujú tri typy neurónov v črevnom nervovom systéme, ktoré vylučujú neurotransmitery a medzi nimi sú senzorické, motorické a interneuróny zodpovedné za peristaltiku v zažívacom systéme.

Keď sa prehltne bolus potravy, peristaltika ju prenesie do žalúdka, kde sa premenila na kvapalinu, ktorá sa nazýva chyba. Jedlo sa žuva do bolusu alebo lopty a prehltne. Prechádza sa cez pažerák primárnou peristaltickou vlnou, ktorá núti potravu cez pažerák a do žalúdka, proces, ktorý trvá asi deväť sekúnd. Ak je jedlo nedostatočne namazané a pohyb v pažeráku pomalý, sekundárna peristaltická vlna pokračuje v práci okolo bolusu až do vstupu do žalúdka. Akonáhle bol bol bol premenený na mliečny chmúr v žalúdku a prenesený do tenkého čreva, proces peristaltiky sa spomaľuje, pretože účel sa mení od pohybu k miešaniu, tráveniu a absorpcii.

Absorpcia výživy prebieha v tenkom čreve, kde peristaltiká pohybujú chmeľ okolo, dávajú mu príležitosť absorbovať sa cez steny čreva a do krvného obehu. Ďalšia fáza tráviaceho procesu prebieha v hrubom čreve, kde sa voda regeneruje z nestrávenej potravy a vstrebáva sa do krvného riečišťa. Zvyšky sa vylučujú cez konečník.

Odhaduje sa, že typické jedlo bude trvať asi päť hodín, kým prejde úplne cez žalúdok a až 40 hodín prejde cez hrubé črevo s úplným vylúčením z tela, ktoré niekedy trvá niekoľko dní, v závislosti od potravy. Peristaltika v zažívacom systéme funguje pri rôznych rýchlostiach, pretože proces v rôznych fázach má rôzne ciele. Predovšetkým je cieľom v pažeráku zastaviť prehltnutie potravín opätovným vstupom do úst, aby proces bol rýchlejší. Nakoniec, cieľom v hrubom čreve je absorbovať čo najviac vody z nestrávenej hmoty, takže proces sa stáva oveľa pomalší.