čo mám robiť, ak narazím na autonehodu?

Keď sa väčšina ľudí stretne s nehodou, v ktorej je auto zapojené, je ich prvým inštintom pomôcť. V niektorých situáciách môže byť pomoc okolia veľmi užitočná a mali by ste ponúknuť vašu pomoc. V iných prípadoch pravdepodobne nie ste potrebná a mali by ste pomôcť na havarijnej scéne tým, že pomaly a opatrne budete jazdiť a budete vyhovovať požiadavkám, ktoré vykonávajú orgány činné v trestnom konaní na mieste. Naučte sa používať svoj úsudok na scéne vraku a pamätajte, že sekundárne vraky v dôsledku poškodenia gumy v mieste primárnej havárie nie sú nezvyčajné.

Ak ste prvý človek, ktorý uvidí dopravnú nehodu, mali by ste vždy zastaviť. Nezabudnite úplne a bezpečne presunúť svoje vozidlo z cesty a nezabudnite zaparkovať a nastaviť brzdu pred vypnutím zapaľovania. Choďte pozdĺž cesty, aby ste poskytli pomoc, a nie na vozovke, a ak máte vozidlá vo vozidle, zvážte ich vyprázdňovanie, keď idete k miestu vraku, aby si vodiči blížiaci boli vedomí situácie.

Akonáhle sa dostanete na miesto, pýtajte sa na zdravie každého a posúďte stav obetí. Ak je obeť v bezvedomí, určite, či má pulz alebo nie, a vezmite na vedomie, koľko obetí je. Ak sa obete môžu pohybovať nezávisle, pomôžte im bezpečne na strane cesty. Nehýbte sa obeti, ktorá je vážne zranená, pokiaľ nie je v bezprostrednom nebezpečenstve smrti. Ak vy alebo jedna z obetí máte mobilný telefón, použite ho na zavolanie tiesňových služieb alebo na vlajku prechádzajúceho vozidla a požiadajte ich, aby vám zavolali. Takisto sa uistite, že autá na mieste sú vypnuté a že ich parkovacie brzdy sú nastavené tak, aby sa zabránilo ich valcovaniu.

Pri telefonovaní na pohotovostné služby zostávajte pokojný a informatívny. Začnite tým, že hovoríte, že núdzová situácia je dopravná nehoda a dajte dispečerovi miesto vraku. To umožňuje odosielateľovi okamžite poslať vynútenie práva a sanitku. Ďalej hovorte s dispečerom o počte obetí a ich stave, aby mohla tieto informácie odovzdať sanitke. Ak niekto potrebuje poskytnúť prvú pomoc, môže vás dispečer viesť. Nespěchejte, kým vám dispečer nepovie, že je to vhodné.

Ak máte školenie v oblasti prvej pomoci, od ktorej by obete mohli využívať, ponúknite ju. Väčšina častí sveta má dobré samaritánske zákony na ochranu jednotlivcov, ktorí pomáhajú pri nehodách. Keď sa na scénu dostavia núdzové lekárske služby, povedzte im, akékoľvek opatrenia prvej pomoci, ktoré ste urobili, ako napr. Tlak na ranu, kompresiu hrudníka alebo pohyb obete. Po príchode zákona na mieste, dajte veliteľovi vaše informácie a postupujte podľa jeho pokynov. Vo väčšine prípadov budete vyzvaní, aby ste, ak je to možné, odchádzali, aby ste pomohli vyčistiť scénu.