čo je vitamín t?

Vitamín T, alebo torulitín, je látka nachádzajúca sa vo vaječných žĺtkoch a sezamových semenách. Niektorí sa domnievajú, že zlepšujú pamäť a koncentráciu a pomáhajú posilňovať červené krvinky. Napriek svojmu názvu vitamín T nespĺňa štandardnú definíciu vitamínu. V skutočnosti mnohí nepovažujú to za vitamín vôbec. Napriek svojim údajným zdravotným prínosom v určitých kruhoch je o tom veľmi málo známe. Torulitín možno počuť častejšie pri používaní ako slangového termínu pre testosterón alebo tequilu.

Skutočný vitamín je všeobecne definovaný ako živina, ktorá je v malých dávkach dôležitá pre reguláciu metabolizmu v tele. Vitamíny A, B, C, D, E a K vyhovujú tejto definícii. V prípade torulitínu však neexistuje konsenzus, že látka spĺňa toto kritérium. Väčšina zdrojov ho nezahŕňa ani neformálne do zoznamu vitamínov.

Tento vitamín je rozpustný vo vode a môže byť zničený alkoholom. Nachádza sa vo vaječných žĺtkach, sezamových semiačkach, ako aj v sezamovej pasty tahini. Vzhľadom na jeho prevalenciu v sezamových semenách je tiež známy ako faktor sezónneho semena. Hoci sa málo dohodlo na jeho prínosoch pre zdravie, zdá sa, že väčšina zdrojov naznačuje, že je spojená s posilnením červených krviniek. Posilňovaním krvných buniek môže byť látka účinným bojovníkom v ochoreniach súvisiacich s krvnými bunkami, ako je anémia a krvná hemolýza.

Nie je rozpoznaný ako vitamín – alebo dokonca ako dôležitý zdravotný doplnok – mnohí lekári predstavujú určité ťažkosti pre tých, ktorí chcú faktor torulitínu na strave. Všetky vitamíny majú odporúčaný diétny príspevok (RDA), ktorý presne informuje, koľko konkrétnej živiny človek by mal denne konzumovať. RDA tiež pomáhajú určiť, aké sú toxické hladiny živín a aké príznaky budú mať v prípade predávkovania. Žiadna z týchto informácií však nie je o tomto tzv. Vitamíne známa, takže je ťažké posúdiť, či by sa mal pravidelne konzumovať a v akých množstvách.

Väčšina vitamínov prichádza v doplnkovej forme, ako aj v ich prírodných potravinových skupinách. torulitín, na druhej strane je ťažké lokalizovať mimo vajec a sezamových semien. Každý, kto chce pridávať tento takzvaný vitamín do svojej dennej dávky vitamínových kapleti, môže mať ťažkosti s nájdením doplnku. To je pravdepodobne vedľajším účinkom vitamínu T, ktorý nie je dobre pochopený a preto ho neprijali mnohé zdravotnícke organizácie alebo dodávatelia zdravotníckych potrieb.