čo je trunálna obezita?

Trunkálna obezita sa vzťahuje na stav, v ktorom má index telesnej hmotnosti 30 alebo viac a v ktorom je tuk primárne uložený okolo kmeňa tela. To je tiež niekedy nazývané abdominálna obezita. Tí, ktorí majú tento typ obezity, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať vážne zdravotné ťažkosti, než tí, ktorí nesú väčšinu svojej váhy v bedrách, stehnách alebo v ramenách.

Hoci akékoľvek množstvo nadmernej hmotnosti môže viesť k zdravotným problémom, tí, ktorí majú obéznu obštrukciu, sú pri omnoho vyššom riziku ako ostatní. Tuk, ktorý sa hromadí okolo strednej časti, je v tesnej blízkosti vnútorných orgánov tela a môže spôsobiť tvorbu tuku okolo nich. Taktiež zvyšuje riziko diabetu 2. typu a zvýšená hmotnosť žalúdka môže spôsobiť spätné napätie.

Niektorí ľudia sú náchylnejší na to, aby získali váhu okolo stredu ako ostatní. Ženy často majú väčšiu pravdepodobnosť nadváhy, pretože hormonálne faktory zohrávajú podiel na prírastku hmotnosti a chuti do jedla. Ktokoľvek môže trpieť obličkovou obezitou, avšak miesto, kde človek primárne získava váhu, je často produktom genetiky. Niektorí jedinci s väčšou pravdepodobnosťou získavajú váhu v bokoch alebo stehnách ako v žalúdku.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je možné spaľovať tuk z jedného miesta naraz. Urobiť sit-up alebo drtí pomôže budovať svaly v bruchu, ale nebude sa zameriavať na úbytok tuku do tejto oblasti. Aby ste schudli zo žalúdka, je dôležité robiť kardiovaskulárne cvičenia v kombinácii so silovým tréningom. Pridaná svalová hmotnosť spôsobená tým, že sa robia kríky, pomôže spaľovať tuk rýchlejšie, ale tento tuk bude spálen z celého tela skôr než v žalúdku sám.

Najbežnejšou príčinou obličkovej obštrukcie je jesť príliš veľa ťažko spracovaných alebo vysoko tučných jedál a nedostatok fyzickej aktivity. Príležitostne môžu hormonálne poruchy viesť k zvýšeniu telesnej hmotnosti, ale je to neobvyklá príčina obezity. Konzumácia menej kalórií, ako je jedna výživa, je najlepším spôsobom boja proti obličkovej obštrukcii, hoci stravovacie pomôcky a lieky môžu byť použité v ťažkých situáciách. Chirurgia, ako je žalúdočný bypass, sa tiež používa na pomoc tým, ktorí sú chorobne obézni, schudnúť.

Trunkálna obezita je veľmi preventívna. Konzumácia ovocia a zeleniny, pravidelné cvičenia a vyhýbanie sa spracovávaným potravinám sú najlepšími spôsobmi, ako udržať zdravú váhu. Tí, ktorí potrebujú pomoc pri plánovaní a dodržiavaní plánu zdravého stravovania, by mali hovoriť s registrovaným dietetikom alebo odborníkom na výživu.