čo je tendonóza?

Tendonóza je častou príčinou citlivosti, chronickej bolesti a slabosti v šľachách tela. Tento stav je charakterizovaný poškodením vnútorných vrstiev šľachy na bunkovej úrovni. Na rozdiel od tendinitídy, ktorá postihuje veľkú časť tkaniva a vyvoláva zápal, nie je tendonóza pravá zápalová porucha. Symptómy sú výsledkom neschopnosti tela vyliečiť mikroskopické poškodenie a nahradiť mŕtve bunky. Neexistujú žiadne osvedčené liečebné postupy na liečbu tendonózy a väčšina ľudí potrebuje kombináciu fyzikálnej terapie a chirurgie na úplné prekonanie problému.

Nie je vždy jasné, čo spúšťa tendonózu, ale lekári sa domnievajú, že degradácia buniek zvyčajne vyplýva z nedostatočnej dodávky krvi a živín do buniek. Športovci a ľudia, ktorí vykonávajú intenzívnu fyzickú aktivitu, sú vystavení riziku, že prídu na svoje svaly a šľachy príliš veľké napätie, čo môže spôsobiť, že sú strmené a menej schopné absorbovať krv. Starnutie je ďalším významným rizikovým faktorom, pretože kosti, šľachy a svaly majú tendenciu časom oslabovať. Navyše akútne alebo chronické poranenie môže mať za následok zápal a zjazvenie, ktoré zabraňujú tomu, aby šľacha dostala dostatok krvi.

Najčastejšími miestami pre daný stav sú rotátorové manžety v ramenách a Achilové šľachy v členkoch. Baseball džbány, quarterbacks, a ďalší športovci, ktorí opakovane používajú svoje zbrane, sú vystavení najvyššiemu riziku tendonózy manžety rotátora. Poranenia Achilovej šľachy sú bežné u bežcov a športovcov, ktorí musia často skákať, zastavovať a otáčať sa. Porucha môže tiež nastať v prstoch a zápästiach šľachy u ľudí, ktorí písať, písať, alebo nakresliť niekoľko hodín denne. Medzi ďalšie možné miesta patrí kolená, lakte, nohy alebo dolná časť chrbta.

Príznaky nemusia byť viditeľné, kým nenastane rozsiahle poškodenie. Najčastejšími príznakmi sú citlivosť, bolesť a tesnosť postihnutej časti tela. Poranenie môže tiež spôsobiť slabosť a príležitostné pocity pálenia alebo brnenia. Ak sa stav nelieči, degradujúce tkanivo sa môže náhle roztrhnúť a spôsobiť okamžitú, oslabujúcu bolesť.

Lekár môže skontrolovať problémy so šľachami vykonaním fyzického hodnotenia a vykonaním diagnostických vyšetrení. Ultrazvuk, röntgenové snímky a magnetické rezonančné zobrazovacie vyšetrenia môžu zvyčajne odhaliť poškodenie šľachy na úrovni buniek. Relatívne malú alebo predčasnú tendonózu sa niekedy môže uvoľniť s odpočinkom, ľadom a užívaním liekov proti bolesti asi dva až štyri týždne. Ak sa problémy stanú závažnými, môže byť potrebná operácia na opravu alebo výmenu šľachy. S následnou fyzikálnou terapiou a obmedzenou aktivitou počas niekoľkých mesiacov sa zranenia vo všeobecnosti liečia dobre.