čo je radiálny nerv?

Radiálny nerv je nerv zistený v ľudskej ramene. Toto je nerv zodpovedný za zabezpečenie nervového napájania predlaktí, ako aj zadného oddielu ramena, nazývaného aj extenzívny oddiel. Toto oddelenie drží svaly, ktoré sú zásobované radiálnym nervom. Tento nerv vstupuje aj do kosti v ramene, známej ako humerus.

Triceps brachii je primárnym svalom dodávaným týmto nervom. Ostatné svaly sú prinajmenšom čiastočne dodávané týmto nervom. Triceps brachii je veľký sval s tromi hlavami umiestnenými na zadnej časti ramena. Toto je sval, ktorý umožňuje vyrovnanie ramena.

Radiálny nerv začína v štruktúre známej ako brachiálny plexus. Ide o sieť nervových vlákien, ktorá prechádza z chrbtice do oblasti krku, podpaží a potom do ramena. Brachiálny plexus je zodpovedný za zabezpečenie nervového zásobovania svalov a kože ramena.

Vzhľadom na význam tohto nervu pre ľudské telo, zranenie, ktoré sa týka tohto nervu, má potenciál ohroziť normálnu motorickú a senzorickú funkciu, najmä v súvislosti s ramenom. Humerus je kost, ktorá sa nachádza v hornej časti ramena. Keď sa nerv zasadí do tejto kosti, zlomenina môže viesť k poškodeniu nervov.

Dlhý tlak na tento nerv môže tiež spôsobiť zranenie alebo dysfunkciu. Niektoré príčiny tohto nátlaku zahŕňajú nosenie pásky na sledovanie príliš tesne alebo spánok v polohe, ktorá zúžuje nerv. Zdravotný stav známy ako ischémia môže tiež brániť správnej nervovej funkcii. Ischémia spôsobuje nesprávny prietok krvi k nervu a okolitým oblastiam.

Niektoré príznaky, ktoré môžu naznačovať nervovú dysfunkciu zahŕňajúcu radiálny nerv, zahŕňajú bolesť alebo znecitlivenie, najmä v ruke, alebo ťažkosti pri pokuse o rozšírenie zápästia alebo lakťa. Môžu sa vyskytnúť aj abnormálne pocity, ako je pocit mravčenia alebo pocity a ihly. Každý z týchto príznakov by mal byť hlásený lekárovi s cieľom získať správnu diagnózu.

Liečba nervovej dysfunkcie závisí od príčiny, ako aj od individuálnych odpovedí na možnosti liečby. Jedinou potrebnou liečbou je často zmeniť činnosť alebo pozíciu, ktorá vedie k nástupu príznakov. V iných prípadoch sú lieky predpísané v snahe znížiť bolesť alebo opuch spojený s nervovou dysfunkciou. Fyzikálna terapia alebo prístroje, ako sú napríklad priečky alebo dlahy, často znižujú príznaky a urýchľujú proces hojenia. Len v zriedkavých prípadoch je potrebné chirurgické zákroky na opravu nervu alebo okolitých tkanív.