čo je hlien hrdla?

Hrdlo hlien je hustá, lepkavá látka nachádzajúca sa v krku a produkovaná špecializovanými bunkami. Sú to linky dýchacích ciest a pažeráka a sú navrhnuté tak, aby pôsobili ako mazadlo a pasce pre znečisťujúce látky, aby zabránili vniknutiu do tela. Ľudia s zdravotnými problémami môžu vyvinúť hlien a prítomnosť prebytočného hlienu môže byť diagnostickým znakom, ktorý používa lekár pri hodnotení pacienta.

Mnohé štruktúry vnútri tela vytvárajú hlien. Táto látka je známa tým, že je slizká, trochu klzká a lepkavá. Keď malé častice vstupujú do hrdla, sú zachytené v hlienu a môžu byť neskôr vykastrované. To pomáha chrániť telo pred baktériami, vírusmi a časticami, ktoré môžu dráždiť pažerák a dýchacie cesty. Hlien tiež maže, udržiava tkanivá pružné a v prípade pažeráka pomáha ľuďom ľahšie prehĺtať.

Nedostatok hlienu hrdla môže prispieť k ťažkostiam s prehĺtaním a môže vystaviť ľudí zvýšenému riziku infekcie. Častejšie ľudia majú opačný problém a začnú nadmerne produkovať, zvyčajne v reakcii na imunitnú hrozbu alebo zápal. Ak sa hrdlo zapáli alebo infikuje, bunky vo vnútri môžu začať produkovať viac tekutín v snahe bojovať proti tomuto problému. Pacient môže vyvinúť príznaky ako hackerský kašeľ alebo pocit, že má stále niečo v krku.

Pacientom sa zvyčajne odporúča pravidelne vyhodiť nosy, aby sa zabránilo odkvapkávaniu nazálneho hlienu do krku, čo môže viesť k nepohode. Vymazanie hlienu hrdla môže byť dosiahnuté s pomocou liekov expektorantov, ktoré pomáhajú uvoľniť hlien, aby ho pacienti mohli vyvolať, keď kašeľ. Lieky môžu byť tiež ponúkané na liečbu základnej príčiny nadmerného hlienu. Zvyčajne nie je žiadúce potlačenie, pretože hlien sa vyrába z nejakého dôvodu, ale mobilné odsávacie zariadenie môže byť použité pacientom, ktorý má problémy s dýchaním kvôli hlienu hrdla na vysávanie časti tekutiny.

Ľudia, ktorí majú opakované problémy s hlienom hrdla, môžu chcieť navštíviť lekára na posúdenie, pretože môžu mať zdravotný problém, ktorý spôsobuje chronický zápal a podráždenie. Lekár môže vykonať fyzickú skúšku a odporučiť testovanie s cieľom vyvinúť diagnózu a poskytnúť pacientovi poradenstvo pri liečbe. V prípade ľudí s chronickými ochoreniami nemusí byť možné vyriešiť problémy s hlienom, ale je možné urobiť niekoľko krokov pre pohodlie.