čo by som mal vedieť o nebezpečnej plesni?

Forma pochádza z malých húb. Zatiaľ čo sa darí na takmer akýkoľvek povrch a možno ho nájsť kdekoľvek, forma všeobecne uprednostňuje vlhké a vlhké podmienky.

Forma sa mení podľa farby a vzhľadu. Môže to byť sivá, biela, zelená alebo čierna a môže pozostávať z bavlneného alebo fuzzy vzhľadu. Šedá, biela alebo zelená forma je zvyčajne viditeľná na potravinách, hoci to nie je vždy prípad. Čierna forma je na druhej strane najčastejšie viditeľná v oblastiach, ako sú steny, stropy, podlahy a dokonca aj oblečenie, ktoré bolo vystavené dlhodobému poškodeniu vody. Tento typ formy je zvyčajne výsledkom nadmerne vlhkých podmienok, ktoré sa často môžu spájať s únikom inštalácií, zaplavením a podobnými problémami.

Rozsiahle oblasti postihnuté plesňou sa zvyčajne dajú ľahko vidieť. Tieto oblasti môžu tiež vykazovať zápach alebo zápach. Najnebezpečnejšou formou je však zvyčajne to, čo sa nedá vidieť ani cítiť. Forma produkuje spóry pri raste. Po vyschnutí sa tieto spóry stanú vzduchom a ľahko sa rozširujú. Toto je miesto, kde sa zrodí nebezpečná plesňa, čo môže vyvolať ťažké alergické reakcie a problémy s dýchaním u blízkych.

Niektoré typy plesní môžu produkovať chemikálie, ktoré sa nazývajú mykotoxíny, ktoré môžu byť za správnych podmienok veľmi nebezpečné. Navyše môžu odolávať tráveniu a extrémnym teplotám, čím sa formy, ktoré produkujú mykotoxíny, o to viac nebezpečia.

Zatiaľ čo účinky formy sa líšia od človeka k človeku, ľudia s alergiami alebo imunitnými nedostatkami sú pravdepodobne postihnutí najmä staršími a malými deťmi. Medzi bežné alergické reakcie patrí ranný nos, kýchanie, kašeľ, bolesť hlavy a únava. Ľudia s chronickými respiračnými ochoreniami, ako je napríklad astma, môžu mať väčšiu pravdepodobnosť ťažkostí s dýchaním a ak sú podmienky správne, môžu sa tiež vyvinúť pneumóniu. Podľa Centra pre kontrolu chorôb existujú dokonca správy, že dlhodobé vystavenie plesnivým alebo plesniam môže viesť k krátkodobej strate pamäti.

Bez laboratórneho testovania je často ťažké určiť, či je prítomná nebezpečná forma. Aj keď nie všetky typy plesní sú toxické, aj netoxické druhy môžu predstavovať vážnu hrozbu, ak sa ponechá bez ošetrovania, najmä vo vnútri. Preto je najdôležitejšie vedieť o nebezpečných formách, že všetky formy by mali byť odstránené čo najskôr. Dokonca aj plesnivé potraviny, ktoré sa môžu stať jedovatými a spôsobujú chorobu, by mali byť okamžite zlikvidované.

Oblasti, v ktorých boli plesne skladované, by sa mali dôkladne vyčistiť. Vo všeobecnosti sa môže forma odstrániť bieliacim a vodou, avšak väčšie plochy môžu vyžadovať pomoc profesionálov na zabezpečenie dôkladného čistenia. Pri čistení plesnivého priestoru vždy používajte mimoriadnu opatrnosť a noste masku, aby ste zabránili vdychovaniu spór. Odporúča sa tiež skontrolovať prípadné úniky alebo iné problémy s vodou, aby sa predišlo akýmkoľvek budúcim ohniskám plesní.