aké je spojenie mono a hepatitídy?

Hepatitída je komplikácia spôsobená vírusom Epstein-Barr (EBV), ktorý tiež spôsobuje mononukleózu, bežne označovanú ako mono. Mono-súvisiaca hepatitída je vo všeobecnosti mierna a nespôsobuje poškodenie pečene, okrem zriedkavých prípadov. EBV je zvyčajne v tele 30-50 dní pred nástupom príznakov.

Prvé príznaky mono zahŕňajú pocit chvenia, strata chuti do jedla a mierne bolesti hlavy. Po troch až piatich dňoch bude obeť zažiť neúnavné bolesť v krku a únavu, opuchnuté žľazy, horúčku, svalové bolesti a niekedy kožnú vyrážku. Slezina je často zväčšená a môžu nastať niektoré zmeny pečeňových enzýmov.

Mono môže spôsobiť zápal pečene, ktorý je známy ako hepatitída. Mono a hepatitída sa vyskytujú u jedného z desiatich ľudí. Príznaky hepatitídy zahŕňajú zápal pečene, zníženú chuť do jedla, žltačku kože a očných bielkov, hnačku, nevoľnosť alebo vracanie, pravostrannú bolesť brucha a bledú stoličku alebo tmavú moč.

Najlepšie je počkať medzi piatimi až siedmymi dňami, kým sa o lekárovi dozviete o monotestu, pretože to môže trvať dlho, kým mono protilátky v krvi dosiahnu zistiteľné hladiny. Liečba mononukleotidy a hepatitídy zahŕňa relaxáciu na báze lôžka a bolesť proti horúčke a bolesti, ako aj adekvátny príjem tekutín. Rovnako sa odporúča vyvážená strava s vysokým obsahom ovocia a zeleniny. Ak pacient má zväčšenú slezinu, lekár mu poskytne zmäkčovač stolice, aby sa zabránilo zápche. Antibiotikám sa zabráni pri liečbe mono a hepatitídy, pretože sú neúčinné.

Ľudia, ktorí vyvíjajú mono a hepatitídu, môžu byť hospitovaní. To je prípad, ak sa u nich vyskytne príliš veľa zvracania a dehydratácie. Ženy, ktoré užívajú antikoncepčné pilulky, sú z liekov odobraté, až kým neukončia mono a hepatitídu.

Asi 15 percent adolescentov a dospelých, ktorí majú mono, bude testovať negatívne výsledky, pretože ich telá nedokážu produkovať protilátky. Ak sa tak stane, môžu prejsť na svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a zopakovať testy. Väčšina ľudí, ktorí sa dostanú do dvoch týždňov, hoci musia obmedziť alebo zakázať namáhavé cvičenia, pretože ich slezina je stále opuchnutá. Potom, čo osoba má mono, jeho telo bude obsahovať protilátky na zvyšok svojho života.

Aby sa zabránilo šíreniu mono, odporúča sa, aby ľudia nerozdielali jedlo alebo náradie na pitie ani kefku na zuby. Je to preto, že môže dôjsť k priamemu kontaktu s vírusom. Pred jedlom, pred jedlom a po použití toalety si ľudia musia umývať aj ruky.