aké je inkubačné obdobie pre strep krk?

Strep krk môže mať inkubačné obdobie, ktoré trvá dva až päť dní. To znamená, že osoba, ktorá je vystavená baktérii, ktorá spôsobuje toto ochorenie, môže chorobu vyvinúť dve, tri, štyri alebo päť dní po expozícii. Vo väčšine prípadov však inkubačná doba streptokoka trvá asi tri dni. Ľudia, ktorí boli infikovaní baktériami spôsobujúcimi stresové hrdlo, sú nákazlivé až do 24-hodinovej liečby antibiotikami. Infikovaná osoba môže byť nákazlivá, aj keď nemá príznaky tohto ochorenia.

Inkubácia pre strep krk je krátka doba pred tým, ako ľudia zvyčajne vykazujú príznaky bolesti v krku. Začína sa, keď je osoba vystavená baktériám strep-hrdla. To končí, keď osoba vyvíja príznaky alebo sa považuje za infikovaného nosiča. Toto obdobie môže trvať len dva dni alebo až päť dní. Väčšinu času však osoba rozvinie príznaky choroby tri dni po infikovaní.

Väčšina ľudí, ktorí sa nachádzajú v inkubačnej dobe strep krku, si ani neuvedomuje, že boli vystavené. Osoba je vystavená baktérii, ktorá spôsobuje toto ochorenie, keď infikovaný človek kašľa alebo kýcha a odošle kvapky obsahujúce baktérie do ovzdušia. Je tiež možné infikovať zdieľaním jedla alebo bozkávaním. Infikovaná osoba môže napríklad kašľať, kýchať alebo zdieľať jedlo s inou osobou a prejsť baktérie predtým, než vie, že je infikovaný. Navyše, človek môže byť infikovaný dotykom povrchu, ktorý má baktérie na ňom a potom sa dotýka jeho úst alebo nosa.

Po ukončení dvojtýždňovej až päťdňovej inkubačnej periódy streptokoka môže osoba vyvinúť príznaky streptokokového krku. Tieto zahŕňajú bolesť v krku, problémy s prehĺtaním a sčervenanie mandlí. Osoba s týmto ochorením môže tiež vyvinúť červené škvrny na streche úst, vyrážky a horúčku. Niektorí ľudia so strep krk majú tiež bolesti hlavy a zažívajú bolesti žalúdka, vracanie a únavu. Je dôležité poznamenať, že niektorí ľudia po infekcii baktériami stupňovitého hrdla nemajú príznaky, sú označované ako nosiče.

Krok v hrdle sa zvyčajne lieči perorálnymi antibiotikami. Po 24 hodinách liečby osoba typicky už nie je nákazlivá. Po dni alebo dvoch sa môže začať cítiť lepšie, ale zvyčajne musí dokončiť celý cyklus antibiotík, aby liečba bola úspešná. Osoba môže byť nákazlivá pred antibiotickou liečbou, aj keď nemá príznaky.