čo sú strep baktérie?

Strep baktérie, ktoré sú tiež známe ako streptokoky, sú nákazlivé baktérie, ktoré sa bežne nachádzajú v podšívke hrdla osoby. Môžu spôsobiť širokú škálu ťažkostí, keď sa človek nakazí. Problémy spôsobené strepom sa pohybujú od malých po závažné a antibiotiká sa často používajú na liečbu baktérií.

Priamy fyzický kontakt je všeobecne potrebný na šírenie strep baktérií z človeka na človeka. Keď sa niekto stane infikovaným, bude mať zvyčajne hustý slizový výtok, ktorý nesie baktérie. To je hlavný spôsob, ako sa baktérie dostanú von z tela. Strep baktérie sa môžu šíriť aj prostredníctvom otvorenej rany, ale to je o niečo menej bežné. Kvôli spôsobu ich šírenia sú symptomatickí ľudia vo všeobecnosti oveľa pravdepodobnejšie, že sú nákazliví ako tí, ktorí jednoducho nesú baktérie.

Zvyčajným výsledkom infekcie streptokokmi je strep throat, ochorenie, ktoré môže dočasne oslabit, ale zvyčajne nie je život ohrozujúce. Osoba trpiaca strep krku môže mať širokú škálu symptómov vrátane závažnej bolesti v krku, opuchnutých mandlí, horúčky a niekedy opuchnutých lymfatických uzlín. Stresová infekcia v krku sa zvyčajne sama odíde do siedmich dní po objavení sa symptómov, ale ak niekto navštívi lekára, zvyčajne dostane antibiotický predpis, ktorý môže urýchliť proces hojenia.

Strep baktérie môžu tiež spôsobiť infekcie kože nazývané impetigo, ktoré vo všeobecnosti ovplyvňujú deti a batoliat. Toto ochorenie je často spôsobené, keď niekto poškriabuje vyrážku a otvára pokožku, čo umožňuje vniknutiu strep baktérií do tela. Ochorenie sa vo všeobecnosti prejavuje vo forme pľuzgierov, ktoré sa objavujú na koži. Tieto blistre môžu byť buď veľké alebo malé v závislosti od druhu impetigo infekcie. Normálna liečba je antibiotická masť, ale niektoré situácie vyžadujú použitie perorálnych antibiotík.

Existujú dve formy strep, ktoré sú najčastejšie spojené so smrteľnými infekciami. Jednou z nich je nekrotizujúca fasciitída, ktorá je známa aj ako choroba mäsa. Táto verzia strep sa deje, keď sa baktéria dostane do rany a začne sa správať agresívne a uvoľní toxickú chemikáliu, ktorá zvyčajne ničí obete mäsa. V niektorých prípadoch môžu byť potrebné hlavné amputácie na liečbu ochorenia súvisiaceho s mäsom a nie je nezvyčajné, aby pacienti uhynuli. Vedci si nie sú istí, čo spôsobuje, že strepta sa správa tak agresívne.

Druhá smrteľná forma infekcie strepom sa nazýva syndróm streptokokového toxického šoku. Podobne ako ochorenie spôsobujúce mäso, táto verzia strep sa zvyčajne šíri cez otvorenú ranu a tiež zahŕňa kmeň choroby s agresívnym správaním. Na rozdiel od ochorenia spôsobujúceho mäso streptokokový syndróm toxického šoku vo všeobecnosti napadá vnútorné orgány tela, čo spôsobuje rýchle zlyhanie orgánu. Jedným z primárnych skorých symptómov je veľký pokles krvného tlaku a rýchlo po ňom možno všeobecne očakávať zlyhanie pľúc, obličiek a ďalších dôležitých orgánov. Pacienti môžu z tohto typu infekcie zomrieť, pretože liečba je zvyčajne príliš neskoro na to, aby bola užitočná.