čo je zápal maternice?

Zápal moču, ktorý je medicínsky známy ako endometritída, je zdravotný stav, ktorý môže postihnúť ženy všetkých vekových skupín, aj keď je to bežnejšie počas rodičovských rokov ženy. To môže byť spôsobené zdravotnými stavmi, ako je tuberkulóza, pohlavne prenosné infekcie alebo abnormálne zmesi normálnych vaginálnych sekrétov. Niektoré potenciálne príznaky, ktoré môžu naznačovať prítomnosť zápalu maternice, zahŕňajú horúčku, únavu alebo bolesť brucha. Niektoré ženy môžu tiež zaznamenať abnormálny výtok z vagíny alebo krvácanie. Liečba často zahŕňa používanie antibiotík na predpis, ako aj zvyšovanie príjmu tekutín a dostatočný oddych.

Pohlavne prenosné infekcie, ako je kvapavka alebo chlamýdie, sú bežnými príčinami zápalu maternice. Tieto infekcie možno zvyčajne diagnostikovať pri bežnej ceste do gynekológa. Liečba týchto infekcií často zahŕňa použitie antibiotík. Tieto antibiotiká sa môžu predpisovať ako perorálne lieky, alebo v niektorých prípadoch môžu byť injekcie podané v lekárskej ordinácii.

Vývoj zápalu maternice sa môže vyskytnúť v dôsledku pôrodu alebo lekárskych zákrokov zahŕňajúcich maternicu. Ženy, ktoré majú dlhú prácu alebo doručujú dieťa cez c-sekciu, sú náchylnejšie k vzniku zápalu maternice. Lekárske procedúry zahŕňajúce maternicu zvyšujú riziko infekcie, čo môže viesť k zápalu maternice.

Ženy s zápalom maternice môžu zaznamenať opuch v dolnej časti brucha. Môžu byť prítomné aj horúčka, únava a všeobecný pocit nechutenia. Niektoré ženy môžu začať zaznamenávať nezvyčajný výtok z vagíny alebo abnormálne krvácanie z pošvy. Bolesť alebo nepríjemné pocity pri pohybe čriev je bežné aj pri tomto stave, čo často vedie k zápche. Bolesť v panvovej oblasti alebo bolesť v dolnej časti brucha je často známkou zápalu maternice.

Ak je podozrenie na zápal maternice, lekár môže nariadiť niektoré testy na potvrdenie podozrenia na diagnózu. Tieto testy môžu zahŕňať krvné testy alebo kultúry získané z krčka maternice alebo z vaginálnych sekrétov. V niektorých prípadoch môžu byť na potvrdenie diagnózy potrebné malé chirurgické zákroky, ako napríklad biopsia.

Perorálne lieky, vrátane antibiotík a liekov proti bolesti, môžu byť predpísané na liečbu zápalu maternice. Ak je stav ťažký, hospitalizácia môže byť potrebná, aby sa silnejšie lieky mohli podávať prostredníctvom IV. Pacient by si mal byť istí, že dostatočný odpočinok, zatiaľ čo telo liečí. Ak je zápal spôsobený pohlavne prenosnou infekciou alebo chorobou, musia byť všetci sexuálni partneri oboznámení a ošetrení.