čo je vosková koža?

Voskovitá koža je dermatologický stav najčastejšie spôsobený nadmernou hladinou cukru v krvi u diabetikov. Koža sa zdá byť oveľa silnejšia a cíti sa pevnejšia ako okolité zdravé tkanivo, čo často sťažuje pohyb postihnutej oblasti. Bude vyzerať voskovitá a mierne lesklá, keď sa tkanivo zahusťuje. Uťahovanie je najdôležitejšie okolo kĺbov prstov. Liečba zahŕňa zníženie hladiny cukru v krvi prostredníctvom stravy, cvičenia a liekov.

Umiestnenie voskovitého kože je dôležitým faktorom pri získavaní správnej diagnózy. Keď sa nachádza na rukách, prstoch, nohách alebo prstoch, stav sa nazýva digitálna skleróza. Niektorí diagnostikovaní s digitálnou sklerózou tiež hlásia nahromadenie hrubého kože na čele. Ak sa voskovanie nachádza na zadnej strane krku a hornej časti chrbta, nazýva sa to skleroderma diabeticorum. Väčšina ľudí, u ktorých je diagnostikovaná sklerodermia diabeticorum, je tiež nadváhou a má cukrovku.

Diagnóza voskovitého stavu kože sa zvyčajne vykonáva po vizuálnej kontrole lekárom. Potvrdenie poruchy kože sa príležitostne získa pomocou ďalších testov. Dodatočné zhrubnutie kože sa môže merať neinvazívnym testom nazvaným vysokofrekvenčná ultrasonografia. Pred skúškou technik použije mazací gél, ktorý pomáha pri prenášaní zvukových vĺn do oblasti a posiela výsledky do ultrazvukového prístroja. Obrázky sú premietané na obrazovke počítača v blízkosti, čo umožňuje, aby boli výsledky ihneď k dispozícii lekárovi.

Liečba voskovitej kože spôsobenej cukrovkou začína znížením hladiny cukru v krvi. Väčšina lekárov odporúča stravovanie a cvičebný program ako prvý krok v kontrole hladiny cukru v krvi. Lieky a inzulín môžu byť potrebné pre niektorých diabetikov, aby sa dosiahlo normálne meranie hladiny cukru v krvi a úľavu od voskovitých koží.

Existujú ďalšie kroky, ktoré diabetik môže prijať na podporu elasticity a vlhkosti pokožky, vrátane zabránenia kúpaniu alebo sprchovaniu v horúcej vode. Fajčenie môže spôsobiť zvýšenie výskytu tesnej suché kože a väčšina lekárov odporúča diabetikom prestať fajčiť čo najskôr. Zvyšovanie denného množstva vody a ďalších rehydratujúcich tekutín môže pomôcť pokožke udržať si vlhkosť.

Riešenie s voskovitou pokožkou môže byť uľahčené nasledujúcimi niekoľkými jednoduchými tipmi. Veľká časť nepohodlia spôsobeného voskovitou kožou môže byť uľahčená každodenným používaním hydratačného pleťového krému. Povolenie dodatočného času na úlohy, ktoré sa týkajú rúk, môže pomôcť niektorým diabetikom eliminovať frustráciu, že nie sú schopní dokončiť aktivity v takej miere, akú kedysi zvykli.