čo je vitamín h?

Vitamín H je iný názov pre vitamín, ktorý je bežnejšie známy ako biotín a je súčasťou skupiny vitamínov B. Jeho funkcia v tele má pôsobiť ako základná časť niektorých enzýmov. Nedostatok vitamínu H spôsobuje vypadávanie vlasov, vyrážky na tvári a symptómy nervového systému. Ľudia nemôžu syntetizovať látku, ale potraviny, ako sú vajcia, mäso a niektoré druhy zeleniny, majú nízku koncentráciu vitamínu.

Enzýmy, ktoré potrebujú vitamín H na efektívne fungovanie, sa podieľajú na metabolizácii tukov a sacharidov. Nedostatok vitamínu H je zriedkavý, podľa údajov Národného ústavu zdravotníctva (NIH) v Spojených štátoch, ale keď sa vyskytne, je diagnostikovaný nezvyčajnými príznakmi. Zahŕňajú vyrážky okolo úst, očí a nosa a prítomnosť vypadávania vlasov. Mentálne symptómy ako depresia a halucinácie sú tiež možné, rovnako ako vyčerpanie a brnenie v končatinách.

Ľudia s najvyšším rizikom nedostatku zahŕňajú tých, ktorí rýchlo schudnú, tí, ktorí dostávajú výživu prostredníctvom kŕmnej trubice a ľudí, ktorí sú podvyživení. Tehotné ženy môžu tiež trpieť miernym nedostatkom biotínu, ale mali by užívať len doplnky pod dohľadom lekára. Mnoho surového vaječného bielka v strave môže tiež zabrániť absorpcii biotínu cez gastrointestinálny trakt a spôsobiť nedostatok.

Podľa agentúry pre potravinové normy (FSA) v Spojenom kráľovstve je vitamín H produkovaný baktériami, riasami a niektorými rastlinami, ale cicavce, ako ľudia, potrebujú získať potrebný biotín prostredníctvom potravy. Tento vitamín je vo vode rozpustný, ale je prítomný v potravinách na nižších úrovniach ako niektoré iné vo vode rozpustné vitamíny. Pečeň je obzvlášť bohatá na vitamín H v porovnaní s inými zdrojmi v koncentrácii 1 miligram na kilogram pečene. Toto sa porovnáva s hladinou 0,01 mg na kg v iných potravinách, ako je mäso vo všeobecnosti a ovocie.

Požiadavky na biotín nie sú od júla 2011 dobre známe, ale Linus Paulingovský inštitút Oregonskej štátnej univerzity v USA a NIH uvádzajú, že 30 mikrogramov (mcg) denne pre dospelého muža alebo ženu je dostatočné na zdravie. Úrad pre finančné služby v Spojenom kráľovstve si zvolí nižšiu úroveň bezpečnosti od 10 do 20 μg. NIH tiež varuje, že vzhľadom na to, že príslušná dávka je doteraz neznáma, spotrebitelia by si mali byť vedomí toho, že umelé dávkovanie môže predstavovať riziko. Hoci existujú určité dôkazy o výhodách doplnkov v podmienkach, ako je vypadávanie vlasov, krehké nechty a cukrovka, NIH tvrdí, že tieto dôkazy nie sú dostatočne presvedčivé na zabezpečenie doplnkov v týchto situáciách.