čo je verapamil?

Verapamil, ktorý sa môže predávať pod obchodnými názvami ako Calan® alebo Isoptin®, je antagonista vápnika alebo blokátor kalciových kanálov (CCB), ktorý sa používa na liečbu ochorení ako je vysoký krvný tlak, srdcové arytmie, angína alebo niektoré typy migrény. Tiež sa skúmali v neoznačenom použití na liečbu bipolárnej poruchy a potenciálne ako adjuvantná liečba malárie. Účinok tohto lieku je najlepšie pochopený, pretože sa týka vysokého krvného tlaku. Liek pomáha regulovať krvný tlak rozšírením tepien, čo sa dosiahne inhibíciou toku vápnika do krvných ciev a do obehového systému. Tak ako všetky lieky, verapamil nie je vhodný pre všetkých a zaznamenal vedľajšie účinky, kontraindikácie a liekové interakcie.

Verapamil sa zvyčajne predáva v generickej forme a je k dispozícii v tabletách s rôznymi druhmi ústnej dutiny. Používa sa aj v nemocničných zariadeniach, kde sa môže podávať intravenózne. Vo forme piluliek môže liečivo prísť v niekoľkých dávkových silách, vrátane niektorých formulácií s predĺženým uvoľňovaním a dávka sa líši v závislosti od podmienok, na ktoré je predpísané. Liečba bola pomerne dobre študovaná, pretože bola na trhu od začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia, hoci súčasné mimotriedne a vyšetrovacie použitia sú nedávne.

Niekedy je tento liek kontraindikovaný. Ľudia s nízkym krvným tlakom, ochorením obličiek alebo pečene, srdcovým zlyhaním, nedávnym infarktom a srdcovým blokom bez kardiostimulátora vo všeobecnosti nemôžu používať verapamil. Existuje konfliktný dôkaz o používaní tohto lieku počas tehotenstva. Niekedy sa používa ako alternatíva k stabilizátorom nálady, ako je karbamazepín, kyselina valproová alebo lítium, pretože sa považuje za menej tetrogénny s určitým účinkom na stabilizáciu nálady. Napriek tomu, ak sa v priebehu tehotenstva dá zabrániť jeho použitiu, odporúča sa to preto, že jeho účinky neboli úplne preskúmané.

Existujú určité lieky, ktoré môžu ovplyvňovať alebo narúšať verapamil. Patria medzi ne antacidá, ako je cimetidín, stabilizátory nálady ako karbamazepín a lítium, mnohé iné lieky na srdcové ochorenia, niektoré antivirotiká, niektoré antibiotiká, rôzne antimykotické lieky a mnohé lieky používané na liečbu rakoviny. Pacienti by mali mať úplný zoznam všetkých liekov, ktoré sa užívajú na podávanie lekárom, aby bola možná najlepšia voľba liekov. Ľudia by sa tiež mali vyhnúť piť grapefruitovú šťavu niekoľko hodín pred a po užívaní akéhokoľvek CCB, pretože to môže mať vplyv na to, ako dobre telo absorbuje tieto lieky.

Časté vedľajšie účinky verapamilu zahŕňajú sexuálnu dysfunkciu, stratu libida a potenciál erektilnej dysfunkcie. Ďalšie nežiaduce účinky, ktoré sa bežne vyskytujú, sú návaly horúčavy, bolesť hlavy, závraty alebo ospalosť, vyrážka, poruchy žalúdka a zápcha. Viac závažné vedľajšie účinky vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť, medzi ktoré patrí anafylaktický šok (vyvolaný alergiou na liek), dramatické zmeny srdcového rytmu (rýchle alebo pomalé), závažná kožná vyrážka, náhla náhla príhoda, dýchavičnosť, oči, nízky močový výkon a prírastok hmotnosti alebo náhly opuch, ktorý je rýchly.

Pacienti by tiež mali diskutovať s lekármi, ak menej závažné vedľajšie účinky naďalej spôsobujú problémy. Je možné, že ďalšie liečivo môže vhodnejšie liečiť príznaky s menej komplikáciami. Na druhej strane veľa ľudí toleruje verapamil dobre.