čo je skopolamín?

Scopolamín je liek, ktorý je klasifikovaný ako drojdový alkaloid. Populárne známy ako Devils Breath, lieky sa vytvárajú pomocou rastlín, ktoré sú súčasťou čeľade nórskych, ako je henbane a korkové drevo. Scopolamín je veľmi toxické liečivo a zvyčajne sa predpisuje vo veľmi malých dávkach.

Okrem Diablovho dychu je skopolamín známy aj ako hyoscín. Táto konkrétna identifikácia je odvodená od hycocyamus niger, čo je vedecký názov pre henbane. Pri starostlivom podávaní skopolamín môže poskytnúť významnú úľavu z niekoľkých bežných zdravotných problémov.

Jedným z hlavných spôsobov použitia skopolamínu je pohybová choroba. Podávaná pomocou transdermálnej náplasti sa liek absorbuje cez kožu v malom množstve počas celého dňa. Kontrolované uvoľňovanie skopolamínu pomáha zabezpečiť, aby nedošlo k predávkovaniu.

Nauzea môže byť tiež zmiernená s použitím skopolamínu. Rovnako ako pri liečbe pohybovej choroby je možné použiť náplasť, ktorá postupne umožňuje lieku vstúpiť do tela cez kožu počas niekoľkých hodín. Rovnaký prístup môže byť použitý pri riešení intenzívnych kŕčov v črevách. Očné lekári občas využívajú skopolamín na zmiernenie rôznych ďalších zdravotných problémov.

Pri správnom podávaní je skopolamín schopný poskytnúť veľkú úľavu. Avšak predávkovanie liekom môže viesť k závažným komplikáciám. Duševné schopnosti jednotlivca môžu byť ovplyvnené tak, že sa vyskytne extrémna letargia, ktorá je viac alebo menej stuporom. V závislosti od množstva predávkovania nie je nezvyčajné začať s bludmi, ktoré sú v prírode mimoriadne strašné. Jednotlivec môže tiež spadať do stavu deliria. V extrémnych prípadoch môže predávkovanie skopolamínom viesť k paralýze alebo dokonca k smrti.

Existuje niekoľko ďalších menej bežných použití skopolamínu. Liečivo funguje dobre ako tlmiaci prostriedok. V niektorých prípadoch môžu byť osoby s Parkinsonovou chorobou liečené s použitím malého množstva skopolamínu. Predpísané lieky spánku niekedy využívajú malé množstvá skopolamínu na pomoc pri nespavosti.

Zatiaľ čo bol skopolamín k dispozícii kedysi v niekoľkých liekoch bez obmedzenia, obmedzenia jeho používania viedli k tomu, že liek bol dostupný iba na základe predpisu. Toto platí aj v Spojených štátoch, ako aj v mnohých krajinách sveta. V Spojených štátoch bolo možné až do roku 1990 zakúpiť lieky bez spánku a iné jednoduché lieky. Vzhľadom na halucinogénne vlastnosti skopolamínu sa vyskytli určité obavy, že lieky obsahujúce liek by sa mohli použiť na rekreáciu tým, že by užívali viac ako odporúčané dávkovanie ,