čo je plán spánku uberman?

Rozvrh spánku uberman alebo plán každodenného spánku je jednou z variant toho, čo sa nazýva polyfázický spánok. Toto je prax, ktorú prijali mnohé zvieratá. Namiesto spánku v dlhých časoch, ako sú osem hodín v noci odporúčané ľuďom, určité zvieratá spia krátky čas v priebehu dňa a noci. Záležitosť polyfázického spánku, tak nazvaná Dr. Claudio Stampi, naozaj prišla riešiť určité situácie, keď ľudia museli ísť na veľmi krátke obdobia spánku, čím sa znižuje celkový spánok REM. Stampi sa obzvlášť zaujímalo o to, ako ľudia v dlhých plachtových súťažiach môžu spať minimálne množstvo, ale stále dostať dosť REM spánku, aby fungovali podľa potreby.

Stampi navrhol, a mnohí z nich nasledovali, množstvo variácií spánku, kde ľudia spia v 20-30 minútach “NAP”, na veľmi krátky čas. Stampi a iní tvrdia, že ľudia sú schopní okamžite prejsť do maximálneho spánku REM a získať tak asi dva hodiny tohto zdanlivého spánku v priebehu 24 hodín. Nápad Stampiho a plán spánku ubermanu nie sú úplne nové. Existujú dôkazy, že niekoľko zomrelých a napriek tomu najuznávanejších géniov na svete pracovalo na veľmi malom spánku. Leonardo Da Vinci a Thomas Jefferson sú zvyčajne menovaní, keď sa diskutuje plán spánku uberman.

Štruktúra schémy uberman spánku trvá jeden až 20 minútový spánok každé štyri hodiny. Tí, ktorí sa snažili naplánovať, trvajú na tom, aby sa čas prísne dodržiaval, aby sa telo mohlo prispôsobiť rôznym režimom spánku. Tieto spánky nemožno prerušiť bez toho, aby ste stratili drahocenný spánok. Niektorí ľudia sa líšia rozvrhom spánku ubermanov vrátane trojhodinového nočného spánku, iní však spia len dve hodiny celkom v 24-hodinovom období.

Existuje množstvo internetových účtov ľudí, ktorí sa pokúšajú o spánkový program uberman a blogovanie o výsledkoch. Konsenzus v prvých dvoch týždňoch je veľmi ťažký a rozhodne existuje. Tieto blogy nemôžu v žiadnom prípade predstavovať skutočnú štúdiu o tom, či je pravdepodobné, že polyfázický spánok spôsobí ujmu. Hoci REM spánok je dôležitý, tak aj iné formy spánku počas cyklu spánku, ktoré sa nedajú riešiť pri použití cyklu. Účastníci blogovania súhlasia s tým, že rozvrh môže fungovať len vtedy, keď ľudia môžu byť neprípustní počas stanovených období spánku.

Niektoré anekdotálne tvrdenia týkajúce sa plánu spánku ubermanu spočívajú v tom, že po počiatočnej úprave sa ľudia cítia mentálne ostražití a dokážu sa viac utierať. V skutočnosti sa tí, ktorí sa snažia tento plán, majú naplánovať množstvo aktivít, pretože nuda je obrovská sťažnosť. Hlad je ďalším spoločným problémom. Mali by ste plánovať dostatočnú zásobu vašej chladničky, pretože pravdepodobne budete musieť pridať aspoň jedno alebo dve ďalšie jedlá do vášho dňa.

Je polyfázický spánok zdravý? Väčšina lekárskych odborníkov v spánkových strediskách by naznačovala, že nie, a to nie dlhý čas. Dôkazy poukazujúce na spôsob, ako sa dieťa spí, je často citované, pretože naznačuje, že plány, ako je každý spánok, sú úplne prirodzené. Tieto citácie neberú do úvahy, že deti môžu spať vo fázach, ale majú sklon spať 15-20 hodín denne. Iné zvieratá, ktoré používajú polyfázický spánok, môžu tiež spať oveľa dlhšie ako dve až tri hodiny spánku, ktoré by ste dostali na tento typ plánu. Experti spánku tiež tvrdia, že neexistuje žiadny spôsob, ako “kontrolovať” prechod priamo do REM spánku, čo spôsobuje, že niektoré tvrdenia advokátov polyfázického spánku sú dosť pochybné.