čo je perineálna starostlivosť?

Po narodení dieťaťa sa veľa žien stará o starostlivosť o perineálnu oblasť počas liečby. Pôrod je veľmi traumatizujúca udalosť pre telo ženy, čo často vedie k zníženej sile v svaloch panvového dna, roztrhané alebo rezané perineum a dokonca aj hemoroidy. Ďalším problémom v perineálnej oblasti po pôrode je lochia alebo krvavý výtok, ktorý žena môže zažiť až šesť týždňov po narodení svojho dieťaťa. Správna perineálna starostlivosť môže tieto problémy zvládnuť a pomôcť podporiť liečenie.

Počiatočná perineálna starostlivosť, po vložení stehov a vyčistení novej matky, sa zameriava na liečbu bolesti a opuchu spojeného s pôrodom. Sestry budú používať chladiace vaky v oblasti a ponúknuť bolesti, ak sú potrebné. Po opadaní opuchu sa teplo nanáša na oblasť, aby sa stimulovalo hojenie. Sitzové kúpele s použitím špeciálnych vaní, ktoré zapadajú do toaletnej misy, umožňujú ženke jednoducho a pohodlne namočiť v teplej vode.

Mnoho nemocníc bude tiež poskytovať ženám bolesť zmierňujúcich sprejov, ktoré sa môžu aplikovať na bolestivé oblasti, rovnako ako peny, ktoré môžu zabrániť svrbeniu a opuchu, ak má žena epiziotómiu. Hemoroidy môžu tiež spôsobiť nepríjemné pocity po pôrode. Najlepším spôsobom, ako sa s nimi zaobchádzať, je používanie čarodejnice alebo liečivých podložiek na uvoľnenie pocitov pálenia a svrbenia. Pitie veľa tekutín, jesť veľa potravín bohatých na vlákninu alebo dokonca aj zmäkčovanie stolice môže pomôcť.

Jedným z najdôležitejších krokov pri perineálnej starostlivosti je udržanie priestoru čistého. Hygienické vložky sa musia pravidelne meniť. Po použití kúpeľne vypláchnite perineálnu oblasť vodou a potom vysušte, pohybujte sa zozadu dopredu, aby ste zabránili šíreniu choroboplodných zárodkov z konečníka do vagíny a perineálnej oblasti. Žena by si mala pamätať, že si dobre umyje ruky pred a po použití toalety alebo pri zmene sanitárnej vložky.

Stehy vložené do perineálnej trhlinky alebo epiziotómie by sa mali rozpustiť do troch týždňov. Nové matky by mali pokračovať v starostlivej starostlivosti o perineálnu starostlivosť, kým neukončia prvú kontrolu po narodení u svojho lekára. Lotiony, spreje a prášky by sa nemali používať na perineu a vyhnúť sa tampónovi alebo sprchám, kým ich nebudú schválené ženským lekárom.

Správna perineálna starostlivosť je potrebná na liečenie. Je dôležité, aby žena pochopila, ako sa správne starať o perineum po pôrode pred odchodom z nemocnice. Väčšina nemocníc poskytne všetky informácie a nástroje, ktoré žena bude potrebovať, ale ak má žena ďalšie otázky, mala by požiadať svojich lekárov alebo sestry, aby sa o ňu starali.