čo je patofyziológia mozgovej obrny?

Patofyziológia mozgovej obrny začína pred narodením. Príčinou mozgovej obrny je zvyčajne poranenie mozgu alebo abnormalita, ktorá sa deje pred narodením alebo počas pôrodu. Toto ochorenie spôsobuje problémy s mozgovou kontrolou svalov, čo vedie k ťažkostiam s držaním tela, svalovým tonusom a pohybom.

Dieťa narodené predčasne alebo s nízkou pôrodnou hmotnosťou má vyššie riziko mozgovej obrny. Materské ochorenie je ďalší rizikový faktor, rovnako ako zranenia alebo choroby v detskom veku dieťaťa.

Príznaky sa môžu veľmi líšiť, ale stav sa zvyčajne prejavuje už v mladom veku. Často sú prvé príznaky vývojové oneskorenia v motorických schopnostiach. Osoba postihnutá mozgovou obrnou môže vykazovať problémy so svalovým tónom, čo vedie k svalov, ktoré sú príliš tesné alebo príliš diskrétne. Môže tiež existovať nedostatok koordinácie, čo môže spôsobiť problémy s chôdzou alebo zápas s jemnými pohybmi motorov. Niektoré deti majú ťažkosti s jedlom, sania a prehĺtaním.

Poškodenie mozgu, ktoré je súčasťou patofyziológie mozgovej obrny, nie je obmedzené na kontrolu svalov, takže ľudia s touto poruchou vykazujú nedostatky v iných oblastiach, napríklad v jazyku. Môžu tiež vzniknúť problémy so zmyslami, najmä s videním a sluchom. Niektorí ľudia môžu trpieť mentálnou retardáciou alebo záchvatmi.

Materské choroby, najmä infekcie, môžu viesť k tomuto stavu, rovnako ako genetické mutácie, ktoré postihujú mozog. Prenatálna mozgová príhoda, ktorá zabraňuje prietoku krvi do časti mozgu, môže tiež spôsobiť mozgovú obrnu. Poranenie hlavy u dieťaťa, od dopravnej nehody, zneužitia alebo inej traumy je ďalšou možnou príčinou.

Vzhľadom k tomu, že svaly môžu byť príliš napäté po dlhú dobu, normálne pružné tkanivo môže byť nahradené tkanivom, ktoré sa neťahá, nazývané kontraktúra. To tiež spôsobuje, že svaly sa kratšie. Konštantný tlak na kĺby zo svalovej napätia môže spôsobiť osteoartritídu, ktorá môže byť veľmi bolestivá. Ak má osoba s mozgovou obrnou ťažkosti s jedlom alebo prehĺtaním, môže trpieť podvýživou. Mozgová obrna môže vážne narušiť schopnosť osoby normálne fungovať a môže viesť k depresii.

Nie je známa žiadna liečba ochorenia mozgu. Ak osoba trpí svalovými kŕčmi, niektoré lieky je možné použiť na ich udržanie pod kontrolou. Fyzická terapia na cvičenie a natiahnutie svalov môže človeku pomôcť chodiť normálne a zabrániť kontrakcie. Ak dôjde k závažným poruchám alebo kĺbovým abnormalitám, môže byť potrebná operácia.