čo je odpor dýchanie?

Odporové dýchanie je dychové cvičenie s odporom s cieľom posilniť svaly používané pri dýchaní. Odpor je spoločným rysom pri posilňovaní a tréningu svalov v iných oblastiach tela a niektorí ľudia veria, že začlenenie odporového tréningu do dýchania je prospešné pre športovcov a ľudí s poruchami dýchania. Početné štúdie boli vykonané na testovanie rôznych odporových dýchacích protokolov a určenie, ako efektívne sú pre zlepšenie atletického výkonu a výsledky pacientov.

Použitie odporového dýchania možno vidieť v mnohých fyzikálnych disciplínach ako jóga, tai chi a bojové umenia, ako je karate, kde sa ľudia cvičí dychom, aby sa naučili dýchať hlboko a rovnomerne v rôznych podmienkach. V týchto disciplínach je odpor poskytovaný s použitím fyzických prekážok, ako je pursing rúk alebo drží nos nosiť pre zvýšenie odolnosti počas dýchania. Ľudia môžu meditovať, držať fyzické pózy alebo sa môžu podieľať na iných aktivitách počas dychových cvičení pod vedením niekoho vyškoleného v disciplíne, ktorý poskytuje výučbu a podporu. Dýchacie cvičenia sa vykonávajú v súpravách, presne tak ako iné svalové cvičenia.

Na túto metódu dýchania je tiež možné použiť ventily, masky a iné zariadenia. To možno pozorovať v situáciách, ako je pooperačné zotavenie, kde pacienti môžu byť povzbudzovaní k tomu, aby vykonali dychové cvičenia, aby pomohli pľúcam zotaviť sa po operácii. Tieto zariadenia sa používajú aj v spirometrii, čo je typ lekárskych testov vykonaných na hodnotenie kapacity pľúc a ďalších funkcií spojených s dýchaním. Mnohé z nich sú k dispozícii len na základe lekárskeho predpisu, keď lekár vyhodnotí pacienta na určenie potrieb pacienta a diskutuje o cvičeních s pacientom.

Zástancovia odporového dýchania tvrdia, že umožňuje ľuďom dýchať hlbšie, uľahčuje výmenu plynov v pľúcach a umožňuje ľuďom držať dych dlhšie. To môže byť užitočné pre športovcov, najmä pre plavcov. Pre ľudí s poruchami dýchania môže byť prospešná aj cvičenie na zlepšenie funkcie dýchania a môže pomôcť pacientom udržať si zdravie a znížiť spoliehanie sa na lieky.

Táto metóda dýchania však nie je nevyhnutne bezpečná pre všetkých. Ľudia, ktorí majú záujem robiť dychové cvičenia, by mali diskutovať so svojimi lekármi, pretože môžu existovať kontraindikácie, ktoré by mohli robiť cvičenia bezpečné pre pacienta. Lekár môže tiež mať odporúčania pre špecifické cvičenia a aktivity, ktoré budú pre pacienta bezpečnejšie a môžu poskytnúť odporúčanie pre respiračného terapeuta, aby získali viac informácií o dýchacích cvičeniach a zdraví dýchacích ciest.