čo je endosteum?

Endosteum je mäkké, tenké spojivové tkanivo, ktoré lineuje vnútornú dutinu dlhých kostí. Zohráva dôležitú úlohu pri hojení zlomenín vytvorením nových buniek potrebných na to, aby kosť spálila. Toto spojivové tkanivo má tiež hematopoetické účinky, čo znamená, že obsahuje hematopoetické kmeňové bunky (HSC). HSC sú významné, pretože môžu vytvárať ľubovoľný typ krviniek.

Existuje niekoľko lekárskych termínov používaných na opis oblasti kostnej hmoty, ktorá obsahuje endosteum. Patria medzi to medulárna dutina a medulárna membrána. Táto membrána sa nachádza v diafýze alebo šachte dlhých kostí. Steny tejto dutiny sú vyrobené z pórovitej kosti, nazývanej aj hubovitá kosť. Toto je zodpovedné len za 20% hmotnosti kostry. Medulárna dutina obsahuje červenú a žltú kostnú dreň.

Existujú tri rôzne typy endostea. Sú kortikálne, osteonálne a trabekulárne. Názov každého typu sa vzťahuje na oblasť vnútornej kosti, kde sa nachádza.

Kortikálny endosteum vedie ku kortikálnej kosti. Tvorí tiež hranice dutiny drene. Táto dutina obsahuje žltú kostnú dreň, ktorá ukladá tukové bunky do tela. V prípadoch extrémnej podvýživy tieto bunky používa telo na palivo sám.

Trabekulárny endosteum pokrýva vnútorný povrch trabekulov, ktorý pokrýva hubovitú kosť na šachte. Trabekuly sú kostnaté tyče, ktoré pomáhajú kostru absorbovať kontakt bez poškodenia. Obsahujú aj červenú dreň, ktorá obsahuje HSC a je zodpovedná za vytvorenie nových krviniek pre telo.

Osteonálny endosteum tvorí výstelku osteonálnych kanálov. Tieto sa nachádzajú v kompaktnej kosti a sú domovom kostí a nervových zásob. Sú tiež známe ako Haversian kanály, po lekárovi, ktorý ich objavil.

Keď je človek podvyživený, toto tkanivo opätovne absorbuje telo. Keďže je súčasťou vnútornej kosti, zníženie vedie k menšej hrúbke a hustote kostí. Tým sa znižuje kortikálna hrúbka kosti, ktorá je zničujúca pre telo, pretože kortikálna kosť je zodpovedná za mnohé telesné funkcie vrátane ukladania a uvoľňovania vápnika. Môže tiež znížiť hmotnosť, pretože kortikálna kosť tvorí asi 80 percent hmotnosti ľudského skeletu.

Periosteum je ekvivalentom endosteumu na vonkajšej strane kosti. Je odolný a pevný. Periosteum je tiež dôležitý pri hojení zlomenín, pretože produkuje bunky potrebné na obnovu kostnej hmoty.