prečo sa mi ľahko tvoria modriny?

Každý človek z času na čas modrú. Ak niekto neustále búší proti nábytku alebo je zapojený do ťažkých kontaktných športov, očakávajú sa modriny. Niektorí ľudia ľahko tvoria modriny a iní ľudia môžu byť zrazení bez zjavných podliatin. Faktory, ktoré môžu vysvetľovať, prečo ľahko tvoria modriny, zahŕňajú množstvo tuku, ktoré pokrýva vaše telo, krehké kapiláry, tenkú alebo nepružnú pleť, genetické poruchy a poruchy krvi. Každý, kto často ľahko tvorí modriny, by mal konzultovať s odborníkom v oblasti zdravotníctva, ktorý môže testovať na potenciálne nebezpečné zdravotné ťažkosti.

Bruštenie sa vyskytuje vtedy, keď krvné cievy pretrhnú alebo klesnú kvôli nárazu alebo poraneniu. Keď sú poškodené, kapiláry presakujú krv pod kožu a výsledkom sú červené alebo purpurové modriny. Farby modrín sa budú meniť, keď opuch zomrie a modrina zmizne.

Modrina môže nastať pod povrchom kože. Hlbšie modriny môžu ovplyvniť tkanivá a orgány. Aj keď tieto modriny nebudete môcť vidieť, môžu sa stále zduriť a spôsobiť bolesť. Pri akomkoľvek vnútornom zranení alebo bolesti by ste mali konzultovať s lekárom.

Ak nemáte adekvátnu vrstvu telesného tuku, niekedy sa objavia modriny s najmenším výronom. To je jeden z dôvodov, prečo niektorí starší ľudia a deti ľahko tvoria modriny. Nemusia mať dostatočný tuk na rukách a nohách a môžu mať tendenciu ľahko tvoriť modriny v týchto oblastiach. Niektorí ľudia, najmä starší ľudia, majú kapiláry, ktoré sú krehkejšie alebo koža, ktorá je tenšia než normálna, alebo stratila časť elasticity. Oba tieto faktory môžu viesť k ľahšiemu tvorbe podliatin.

Ďalším dôvodom, prečo niektorí ľudia ľahko tvoria modriny, je zriedkavá genetická porucha nazývaná von Willebrandovu chorobu, ktorá zabraňuje krvnému zrážaniu krvi. Táto porucha postihuje aspoň 1 percent všetkých ľudí. Medzi symptómy von Willebrandovej choroby patrí nadmerné krvácanie, najmä v nose a ďasnách. Podmienka môže tiež spôsobiť, že pacienti trpia ľahkými modrínami, zvyčajne na neobvyklých miestach. Príznaky ochorenia von Willebrandovej choroby môžu byť veľmi mierne, takže sa často nezistí. Von Willebrandova choroba sa lieči liekom nazývaným desmopresín.

Zlorenie nie je abnormálne. V niektorých prípadoch by ste mohli z času na čas ľahko narušovať bez zjavného dôvodu. Farby modriny môžu niekedy vyzerať strašidelne a zvyčajne závisia od závažnosti poranenia. Ak sa u Vás objavia nezvyčajné modriny, poraďte sa s lekárom. Brušanie môže byť niekedy príznakom inej choroby, ako je nezrovnalosť pečene alebo mechanizmus zrážania krvi.

Ak máte ľahké modriny kvôli náhodným alebo športovým zraneniam, najlepšie je obmedziť množstvo krvácania, ktoré sa vyskytuje. To možno dosiahnuť jednoduchým použitím ľadového balíčka v oblasti. Ak nemáte k dispozícii žiaden ľad, môžete odobrať z mrazničky položku, ako je taška s mrazenou zeleninou a aplikovať ju na modrinu.