čo je vitamín d?

Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý sa považuje za dôležitý pre zdravú funkciu ľudského tela. Bolo identifikovaných niekoľko rôznych typov tohto vitamínu vrátane ergokalciferolu (vitamínu D1) a cholekalciferolu (vitamínu D3). Tieto rôzne typy pomáhajú telu absorbovať ďalšie živiny v krvi, ako aj podporovať zdravú tvorbu a udržiavanie kostí.

Výskum ponúka podporu mnohých tvrdení o dôležitosti vitamínu D v strave. Tradičný aj alternatívny lekári využívajú vitamín pri riešení takých ochorení, ako je alkoholizmus, zápcha, kŕče, očné infekcie a rôzne druhy alergií. Jedným z dôvodov pre rôzne použitia tejto živiny je to, že pomáha regulovať vstrebávanie iných vitamínov a minerálov v krvnom riečisku.

Existuje množstvo zdrojov potravy pre vitamín D vrátane mliečnych výrobkov, ako je mlieko a maslo, vaječné žĺtky, tuniaky a sardinky. Niekoľko zelenej listovej zeleniny, ako napríklad špenát, poskytuje dobrý zdroj vitamínu v jedinej porcii. Prírodné zdroje sú zvyčajne najľahšie absorbované v tele.

Niekoľko bežných bylín ponúka tento vitamín, vrátane okuliarov, lucerny a senovky. Spotreba týchto bylín môže byť vynikajúcim spôsobom pre ľudí s alergiami na mliečne výrobky alebo ktorí sa rozhodnú užívať veganskú stravu, aby dostali dostatok tejto živiny. Doplnky vitamínu D vo forme kapsúl a tabliet sú tiež k dispozícii.

Spolu s konzumáciou potravín alebo prijímaním doplnkov pomôže aj krátke obdobie strávené na slnku. Priamy kontakt s obmedzeným množstvom prirodzeného slnečného žiarenia pomáha telu vytvárať svoj vlastný vitamín D3. Rovnaký efekt nie je možné dosiahnuť použitím umelého svetla.

Nedostatky vitamínu D môžu viesť k zmäkčeniu kostí, ako aj k zníženiu schopnosti tela využívať vápnik a fosfor. Telo tiež nemusí byť schopné zrážať krv. V niektorých prípadoch môže nedostatok ovplyvniť mozog a nervový systém, čo znižuje schopnosť tela reagovať správne na stres, znižuje účinnosť pečene a dokonca spúšťa srdcové palpitácie. Existuje tiež niekoľko dôkazov, že nedostatok tohto vitamínu môže zvýšiť riziko vzniku človeka pri rakovine hrubého čreva.