čo je proctalgia fugax?

Proctalgia fugax je intenzívna bolesť okolo konečníka, ktorá môže trvať niekoľko sekúnd až niekoľko minút. Bolesť je spôsobená kŕčmi svalov okolo konečníka, ako je sval pubococcygeus a niekedy môže byť umiestnená v svaloch levator ani. Táto podmienka je pomerne bežná, hoci mnohí pacienti ju neoznámia, možno kvôli pocitu, že sa budú cítiť hanblivo, pokiaľ ide o diskusiu o regióne zúčastneného orgánu.

Väčšina ľudí, ktorí zažívajú proctalgiu fugax, má len niekoľko prchavých epizód každý rok. Bolesť môže trvať až 20 minút a môže byť sprevádzaná spasmami a kŕčmi. Môže sa cítiť ako pohyb čriev, ale to v skutočnosti nie je. Táto stav, aj keď je bolestivá, je benígna a zvyčajne nie je znakom závažnejšieho zdravotného problému. Ak sú kŕče predĺžené a vyššie v konečníku, pacient môže mať syndróm levator ani, súvisiaci stav.

Často ľudia rozvíjajú proctalgiu fugax v noci. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžu ľudia riešiť bolestivé svalové kŕče. Užívanie horúceho kúpeľa alebo sedenia na fľaši s horúcou vodou niekedy pomáha, rovnako ako uplatnenie tlaku sedením na predmet, ako je zabalená tenisová loptička. Masáž okolo oblasti konečníka môže tiež zmierniť bolesť, ako môže byť opatrne naťahovanie. Niektorí ľudia majú aj úľavu, keď užívajú analgetické lieky, ktoré sú navrhnuté tak, aby boli rýchle pôsobiace.

Neexistuje žiadny liek na proctalgiu fugax, ale pacienti môžu zistiť, že úpravy stravy a životného štýlu môžu pomôcť vyriešiť tento problém. Niekedy sa svaly kŕmia z dôvodu nedostatočnej stravy a konzumujú pestršiu stravu s vitamínmi a minerálnymi látkami, ako je draslík, môžu pomôcť vyriešiť svalové kŕče. Pravidelné rozťahovanie môže taktiež povzbudiť svaly, aby sa predlžovali a posilňovali, takže je menej pravdepodobné, že kŕčia.

Táto podmienka nie je nevyhnutne dôvodom na obavy, ale pacient si ho môže poradiť s lekárom, ak existujú obavy. Lekári sú zvyknutí zaoberať sa širokou škálou symptómov a častí tela a kým táto oblasť tela je taká, v ktorej sa pacienti môžu cítiť v rozpakoch o tom, že môžu diskutovať, doktor môže byť schopný poskytnúť istotu. Ak je kŕče sprevádzané príznakmi na iných miestach tela, môže to byť symptóm základnej lekárskej otázky, ktorá môže byť potrebné riešiť. Riešenie problému tiež zvyčajne fixuje proctalgiu fugax.