čo je prášok spirulíny?

Spirulina prášok je doplnok zo zdravia zo spirulínových cyanobaktérií. Okrem spirulínového prášku sa zvyčajne nachádzajú aj tablety spiruliny a spirulínové vločky ako doplnky. Prášok spirulíny sa používa aj ako doplnok k množstvu krmív pre zvieratá, najmä akvakultúry a akvária. Dosiahlo sa dostatočné množstvo výskumu o prínosoch tohto prášku pre zdravie a zdá sa, že podporuje mnohé z prínosov pre zdravie, ktoré tvrdia jeho podporovatelia.

Spirulina sa pravdepodobne používala ako doplnok stravy pred viac ako tisíc rokmi v Čade. Existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že už v dňoch Kanemskej ríše boli vyrobené a jedené ako doplnky spirulina koláče alebo Dihé. Tieto koláče sú stále vyrábané a predávané v modernom štáte Čadu a používajú sa ako bujón pre niektoré vývary. Mnoho ľudí tiež verí, že aztéci pestovali a používali spirulinu ako doplnok, ako to opísal vojak s Cortésom v 16. storočí. Aztécke slovo pre spirulinu, Tecuitatl, znamená doslova exkrement kameňa.

Ako doplnok výživy má spirulina množstvo zložiek, ktoré ju veľmi žiadajú. Obsahuje množstvo vitamínov vrátane vitamínu B1, riboflavínu (B2), nikotínamidu (B3), pyridoxínu (B6), kyseliny listovej (B9), vitamínu B12, vitamínu C, vitamínu D a vitamínu E. Aj keď je prítomný B12, či je alebo nie je biologicky dostupný v zmysluplných množstvách, je sporný a toľko vegetariánskych dietológov neodporúča závisieť od prachu spiruliny ako zdroja B12. Spirulina tiež obsahuje mnoho rôznych minerálov vrátane vápnika, chrómu, medi, železa, horčíka, mangánu, fosforu, selénu, sodíka, zinku a veľkého množstva draslíka.

Spirulina je navyše dobrým zdrojom bielkovín, pričom asi 60% sušiny pozostáva z proteínov. Aj keď obsahujú znížené množstvá cysteínu, lyzínu a metionínu v porovnaní s vaječnými alebo mäsovými proteínmi, obsah aminokyselín je stále výrazne vyšší ako obsah väčšiny rastlinných proteínov. Je to veľmi ľahko stráviteľná forma bielkovín, av kombinácii s ostatnými zložkami je veľmi blízko k “dokonalému jedlu.”

Vďaka nízkym nákladom, veľkému množstvu vitamínov a minerálov, vysokému obsahu bielkovín a jednoduchosti výroby sa spirulina často pozerá ako na super potraviny budúcnosti. Obzvlášť ako potenciálny kandidát na boj s podvýživou v globálnom meradle, spirulina získala veľkú podporu zo skupín ako OSN. Niektorí zástancovia predstavujú obrovské spirulínske rybníky, ktoré sa živia tisíckami ľudí a pomáhajú doplniť stravu s nízkym obsahom živín, aby boli zdravé.

Jeden ďalší prínos spirulíny, ktorá je dôvodom, prečo veľa ľudí užíva denne spirulínu, je, že sa predpokladá, že znižuje alergické reakcie. Malá denná dávka môže znateľne znížiť množstvo interleukínu-4 v tele, čo pomáha znižovať silu reakcií na alergiu. Pre ľudí s miernymi alergiami, ako je senná nádcha alebo alergie na zvieratá, tento malý kúsok môže stačiť na to, aby udržal telo v plnej sile.