čo je ischiatický nerv?

Ischiatický nerv je najdlhší a najhrubší nerv v ľudskom tele, ktorý má rozmer len šírku 2,54 cm v porovnaní s priemerom prsta. Prebieha od dolnej chrbtice cez panvovú oblasť až po bok a zadnú časť nohy. Je to hlavný dodávateľ nervov na nohách a rozširuje sa tak, aby poskytoval pohyb a pocit na bedra, stehno, koleno, teľa, členok, nohu a prsty. Napriek svojej dĺžke a veľkosti sa normálne správa ako všetky ostatné nervy, prenáša signály do a zo svalov a mozgu. Všetok pohyb a pocit na nohách a nohách závisí od správnej funkcie tohto nervu a jeho vetvy.

Keď sa nervy zapália, zovretia alebo zrania, príznaky sú známe ako ischias. Nepríjemný ischiadický nerv spôsobujúci ischias môže spôsobiť akútnu bolesť kdekoľvek od dolnej časti chrbta a bokov až po nohy a prsty. Niekedy sa môže stlačiť alebo rozdrviť kvôli herniovanému disku v dolnej časti chrbtice. V zriedkavých prípadoch môže nádor spôsobiť stlačený nerv. V týchto vážnych prípadoch môže ischias spôsobiť stratu pocitu alebo reflexov a / alebo slabosť bokov a nôh.

Príznaky ischias môže zahŕňať bolesti, ako sú kŕče, pálenie alebo snímanie pocitov v bedra a stehna, aj keď bolesť môže predĺžiť celú cestu k nohe a prsty. Tieto symptómy môžu byť zhoršené jednoduchými pohybmi, ako je kašeľ, ohýbanie alebo squatting, ktoré všetky spôsobujú tlak na nerv.

Sciatika môže byť spôsobená čokoľvek, od zranenia chrbta až po zlú držanie tela. Podmienka je u pacientov mladších ako 30 rokov zriedkavá. Tehotné ženy často trpia ischiasou, lebo ischiatický nerv prebieha priamo pod maternicou od chrbtice po nohy. Vyvíjajúce sa dieťa vyvíja tlak na nerv, čo spôsobuje bolesť v priebehu tehotenstva.

Liečba bolestivého ischiatického nervu začína protizápalovým činidlom, ako je ibuprofén. Často, ak zápal ustupuje, tak aj bolesť, to je zvyčajne čas, ktorý lekár predpíše úseky, cvičenia a dokonca aj fyzikálnu terapiu na vybudovanie svalov okolo nervu. Obnova môže trvať od jedného do troch mesiacov. Niekedy je sedací nerv tak komprimovaný, že operácia je potrebná na to, aby poskytla väčší priestor na to. Môže to zahŕňať vystrašenie kosti okolo nervu alebo odstránenie roztrhnutého disku. Väčšina ľudí sa úplne zotaví z ischiasu bez operácie.