čo je atrofia ľavej komory?

Atrofia ľavej komory (LAT) je redukcia veľkosti ľavej srdcovej komory srdca, komory srdca zodpovednej za čerpanie čerstvo okysličenej krvi do zvyšku tela. Ľudia s týmto ochorením môžu mať mnoho zdravotných komplikácií a existujú k dispozícii liečebné postupy na zastavenie alebo zvrátenie atrofie. Kardiológ zvyčajne musí dohliadať na starostlivosť o pacienta s atrofiou ľavej komory vrátane pravidelných sledovaní, aby zistil, ako dobre pacient reaguje na liečbu.

Srdce je svalstvo a podobne ako iné svaly môže zažiť atrofiu v dôsledku faktorov, ako je ochorenie alebo nedostatok užívania. Pacienti s určitými chronickými ochoreniami môžu byť ohrození LAT, rovnako ako ľudia na posteli odpočinok. Menej aktívni pacienti nepoužívajú svoje srdce toľko a svaly môžu začať rásť slabšie. Poranenia miechy a ochrnutie miechy sú spojené s atrofiou ľavej komory, ako aj s vesmírnym letom.

Zníženie veľkosti komory spôsobuje, že zostávajúci sval pracuje silnejšie. Môže to byť menej efektívne a pacienti môžu začať zaznamenávať obehové príznaky, ako je modré prsty a prsty, pretože nedostávajú dostatok kyslíka. Pokles okysličenej krvi môže tiež poškodiť orgány ako mozog, ktoré sa spoliehajú na stály prísun kyslíka pre bunkové funkcie. Pacienti môžu pocítiť únavu, závrat a ťažkosti s fyzickou aktivitou kvôli oslabeným srdcom.

Je tiež bežné vidieť srdcové arytmie s atrofiou ľavej komory. Lekár dokáže prečítať elektrokardiogram na určenie povahy a zdroja arytmie. Lekárske zobrazovanie s cieľom vizualizovať srdce môže byť tiež užitočné a môže poskytnúť dôležité informácie o tom, koľko svalov zbytočne preniklo kvôli chorobe alebo nedostatku použitia. Ak je k dispozícii, lekár sa bude pozerať na staršie skeny a merania funkcie srdca na identifikáciu príznakov zmien, pričom použije tieto skeny ako základ pre zdravie srdca pacienta.

Liečba atrofie ľavej komory zvyčajne zahŕňa srdcové cvičenie, aby srdce fungovalo a obnovilo svaly. To môže vyžadovať spoluprácu s fyzickým terapeutom, aby ste vytvorili bezpečný a pohodlný cvičebný režim pre pacienta. Pre ľudí s výraznou poruchou pohyblivosti je dôležité vyvážiť bezpečnosť pacienta s potrebou cvičenia srdca. Astronauti zvyčajne musia dodržiavať striktné pokyny pre fyzickú kondíciu, a to tak na zemi, ako aj na misiách na ochranu svojho tela pred atrofiou a inými komplikáciami bezvážneho prostredia.