aký je vzťah medzi tvorbou modrín a nedostatkom vitamínov?

Spojenie medzi tvorbou modrín a deficitom vitamínov je dobre zdokumentované. Nedostatok určitých vitamínov v tele môže spôsobiť, že niekto sa stane citlivejším na modriny a môže viesť k dlhšiemu liečeniu, keď sa objavia modriny. Zdá sa, že aj niektoré vitamíny pomáhajú predchádzať nadmernému počtu podliatin u mnohých jedincov.

Tí, ktorí majú príznaky modriny a deficitu vitamínov, ako je napríklad únava, vo všeobecnosti postrádajú jeden z niekoľkých hlavných vitamínov. Vitamín C, vitamín D a vitamín E sú obyčajne nedostatočné u tých, ktorí ľahko tvoria modriny. Hoci všetci spolupracujú na podpore regenerácie a uzdravenia tkaniva, vitamín C je najčastejším vinníkom, pokiaľ ide o tvorbu modrín.

Existujú dva hlavné spôsoby na zmiernenie modrín a nedostatku vitamínov. Konzumácia stravy bohatej na ovocie a zeleninu je najlepší spôsob, ako zabezpečiť konzumáciu všetkých potrebných vitamínov. Výživové zdroje kľúčových vitamínov zahŕňajú zelenú listovú zeleninu, pomaranče, paradajky a mrkvu. Jedenie potravín mnohých rôznych farieb je dobrá taktika.

Vitamín K je ďalším vitamínom, ktorý často chýba u tých, ktorí ľahko alebo ťažko tvoria modriny, a vo všeobecnosti sa vyrába v črevách prirodzenými “dobrými” baktériami. Niekedy sa tieto baktérie alebo flóra môžu prekonať patogénmi ako “zlé” baktérie alebo droždie, alebo môžu byť zabité jedením určitých potravín. Tieto možno doplniť pomocou probiotického doplnku a vyhýbaním sa potravinám, ktoré zabíjajú priateľské baktérie.

Užívanie doplnku vitamínov a minerálov môže tiež zabrániť problémom s tvorbou podliatin a nedostatkom vitamínov. Najlepší typ bude založený na potravinách, čo znamená, že živiny sú odvodené z reálnych zdrojov potravy a nie zo syntetických vitamínov. Ak nie sú k dispozícii, syntetické odrody sú všeobecne považované za vhodné. Tekuté vitamíny sú často absorbované telom lepšie ako pilulky a kapsuly.

Ktokoľvek, kto zažíva ťažké modriny alebo kto ľahko dostane modriny, by mal kontaktovať lekára. Hoci nedostatok vitamínu je najčastejšou príčinou nadmernej tvorby modrín, existujú aj niektoré vážne zdravotné ťažkosti, ktoré by mohli byť tiež viny. Rakovina a cukrovka sú potenciálne vážne príčiny vzniku podliatin a pred začatím liečby by sa mali vylúčiť. Pacienti, ktorí užívajú akékoľvek lieky na pitie alebo lieky na predpis alebo doplnky, by mali pred prijatím vitamínových doplnkov hovoriť s lekárom alebo lekárnikom, najmä vo vysokých dávkach.