aký je rozdiel medzi pálenie záhy a poruchou trávenia?

Hoci mnohí veria, že pálenie záhy a tráviace ťažkosti sú rovnaké, existujú medzi nimi malé rozdiely. Pálenie záhy je typ alebo príznaky poruchy trávenia, zatiaľ čo porucha trávenia je relatívny pojem používaný na opis jedného z niekoľkých potenciálnych žalúdočných stavov, ktoré charakterizujú tento stav. Inými slovami, porucha trávenia je termín, ktorý sa používa na opis pálenia záhy, refluxu, žalúdka a iných stavov alebo symptómov. Obe sú spôsobené nárastom žalúdočnej kyseliny, ktorá je zvyčajne spojená s konzumáciou potravín, ktoré sú pikantné alebo ťažko stráviteľné a niekedy majú prázdny žalúdok.

Hlavnou príčinou bolesti pri páde na pálenie záhy a zažívacie ťažkosti je kyselina, ktorá je tlačená späť do pažeráka zo žalúdka. To spôsobí pálenie alebo nepríjemné pocity v hornej časti hrudníka alebo dolného hrdla. Kyselina môže vzrásť v dôsledku niekoľkých faktorov, najčastejšie je spotreba potravín, ktoré spôsobujú zvýšenie kyseliny potrebnej na trávenie. Iné môžu zahŕňať oslabené alebo nedostatočne vyvinuté svaly zvierača, prázdny žalúdok a určité stavy súvisiace so stresom.

Zatiaľ čo príčiny a symptómy oboch stavov sú pomerne rovnaké, pálenie záhy sa líši od tráviaceho traktu v tom, že ide o príznaky poruchy trávenia. Jeden môže trpieť zažívacie ťažkosti bez pálenia záhy, ale ak nie je možné mať pálenie záhy bez poruchy trávenia. Týmto spôsobom sú vzájomne prepojené. Poruchy trávenia sú jednoducho termín používaný na popis takmer akéhokoľvek zažívacieho trápenia, keď sa vyskytuje v horných oblastiach tráviaceho traktu, vrátane žalúdka a pažeráka.

U pacientov trpiacich častým pálením záhybom a poruchami trávenia môžu byť oslabené svaly v dolnom pažeráku, známe aj ako zvieračka pažeráka. Tento sval sa zvyčajne uzavrie, akonáhle potravina prešla, aby kyselinu a jedlo v žalúdku uniklo späť nahor. U pacientov so slabými svalmi môže byť obsah žalúdka schopný preniknúť a spôsobiť bolesť spolu s potenciálnym poškodením pažeráka. Tento stav sa nazýva reflux.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť výskytu pálenia záhy a poruchy trávenia. Vyhýbanie sa spúšťacej potraviny je jednou z možností. Môžu zahŕňať korenené jedlá, kofeín a sýtené nápoje. Prázdny žalúdok môže tiež viesť k bolesti pálenia záhy, pretože kyselina neustále prechádza do žalúdka, ale keď nie je prítomná žiadna potravina, táto kyselina môže začať rásť. Konzumácia malých jedál každé tri hodiny môže pomôcť. Tieto rovnaké metódy pomôžu aj pri pokuse zabrániť iným formám poruchy trávenia, ako je kyslý žalúdok.

Stres a úzkosť môžu tiež viesť k bolesti pri páde, ako aj niektoré lieky, problémy so spánkom a tehotenstvo. Uistite sa, že potrebujete čas na odpočinok, pomôže znížiť pálenie záhy a bolesť súvisiacu s trápením spojenú s úzkosťou, zatiaľ čo dávky liekov môžu byť vo všeobecnosti vylepšené, ak spôsobujú problém. Tehotenstvo súvisiace s pálenie záhy je spôsobené tým, že rastúce dieťa vytvára tlak na žalúdok, ale jesť malé jedlá a spiace trochu vzpriamené môže pomôcť zmierniť niektoré príznaky.