aký je rozdiel medzi diklofenakom a naproxenom?

Diklofenak a naproxén sú dva typy liekov, ktoré patria do klasifikácie liekov známych ako nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Lieky patriace do kategórie NSAID sa zvyčajne používajú na zmiernenie bolesti spôsobenej zápalom. Predpokladá sa, že fungujú blokovaním určitých prostaglandínov, chemických látok, ktoré prirodzene produkujú telo, ktoré spôsobujú zápal. Hoci diklofenak a naproxen patria do rovnakej klasifikácie liekov a majú veľa spoločných faktorov, majú rozdiely, ktoré im bránia nevyhnutne používať zameniteľné.

Jedným z rozdielov medzi týmito liekmi je dostupnosť. Najsilnejšie verzie oboch týchto liekov sú všeobecne dostupné len na predpis. Hoci sa môže líšiť v závislosti od konkrétnej krajiny a jej usmernení, verzia zníženej pevnosti naproxenu môže byť k dispozícii na voľnej línii, ktorá sa má použiť na úľavu od bolesti, aby sa znížila citlivosť a opuch, zatiaľ čo diklofenak je vo všeobecnosti liekom na predpis.

Obidva lieky sa môžu odporučiť na liečenie bolesti spôsobenej stavmi, ako je artritída, pri ktorej sa zápaly zapália, bursitída, v ktorej je zápal kvapaliny v blízkosti ramenného kĺbu zapálený a tendinitída, stav, ktorý spôsobuje zápal spojovacie tkanivá kostí a svalov. Iné rôzne bolesti, ako napríklad menštruačné kŕče, môžu byť tiež liečené niektorým z týchto liekov. Kľúčovou variáciou medzi diklofenakom a naproxenom je, že naproxen môže byť pravdepodobnejší ako diklofenak, ktorý sa odporúča na liečbu zápalových stavov mladistvých.

Špecifické formy, v ktorých môžu byť dostupné lieky, sú tiež ďalším rozdielom medzi diklofenakom a naproxenom. Obe lieky sa vo všeobecnosti vyrábajú vo forme, ktorá sa má užívať perorálne. Tablety majú tendenciu byť najčastejšie predpísanou formou pre obe liečivá, ale môže byť k dispozícii aj kvapalný roztok. Okrem široko predpísaných tabliet a kvapalných odrôd sa diklofenak vyrába tiež ako prášok, ktorý sa má zmiešať s kvapalinou a prehltnúť ako forma liečby migrénových bolestí hlavy. Zatiaľ čo tabletové a kvapalné formy týchto liekov sa zvyčajne odporúčajú konzumovať s jedlom, prášok diklofenaku sa považuje za účinnejší pri zmiernení bolesti migrénových bolesti hlavy, ak sa užíva na prázdny žalúdok.

Ak sa používa vo vyšších dávkach, ako je predpísané, diklofenak a naproxen môžu spôsobiť otvory, vredy a krvácanie do žalúdka a čriev. Aj keď sú lieky podobné, odporúča sa používať iba jeden z nich v určitej dobe. Kombinácia týchto dvoch liekov môže spôsobiť, že telo absorbuje nebezpečné množstvo aktívnych zložiek liečiv a spôsobí poškodenie žalúdka a čriev. Príznaky žalúdočných alebo črevných dier, vredov alebo krvácania zahŕňajú silnú bolesť brucha, pálenie záhy alebo zvracanie alebo stolici, ktorá je tmavo červená alebo hnedá. Ak sú tieto príznaky prítomné, odporúča sa, aby ste prestali užívať lieky a vyhľadajte lekársku pomoc, aby ste predišli závažným komplikáciám.