aký je prežitie rakoviny jazyka?

Celkovo je miera prežitia rakoviny jazyka asi 50 percent – mierne vyššia v priebehu piatich rokov a mierne nižšia v priebehu 10 rokov. Rovnako ako pri mnohých typoch rakoviny, miera prežitia rakoviny jazyka je vysoko závislá od štádia diagnostikovania rakoviny. Ak bola rakovina ulovená v lokálnej fáze, kde bola obmedzená na jazyk, existuje asi 75% šance na prežitie po dobu piatich rokov. Päťročná miera prežitia rakoviny prsníka, ktorá bola v regionálnej fáze, čo znamená, že sa rozšírila do blízkych lymfatických uzlín, pred diagnózou je o niečo viac ako 50 percent. Ak bola rakovina diagnostikovaná po tom, ako sa stala vzdialená, čo znamená, že sa rozšírilo po celom tele, päťročná miera prežitia rakoviny jazyka je asi 30 percent.

Rakovina jazyka je typ rakoviny ústnej dutiny, ktorá začína v plochých bunkách, ktoré pokrývajú jazyk. Rakovina, ktorá začína v predných dvoch tretinách jazyka, sa považuje za typ rakoviny ústnej dutiny a rakovina, ktorá začína na zadnej tretine, je typom rakoviny orofaryngeálnej alebo hrdla. Rakovina jazyka nie je veľmi častá a väčšina ľudí, ktorí sú s ním diagnostikovaní, je vo veku 60 až 70 rokov.

Príznaky rakoviny jazyka zahŕňajú záplaty na jazyku, vredy, ktoré sa nezdravujú, krvácanie do úst, bolesť jazyka, ťažkosti pri prehĺtaní, strata na krku a pretrvávajúca bolesť ucha. Orálne rakovinové bunky sa môžu rozšíriť na lymfatické uzliny a iné tkanivá na krku. Môžu sa tiež rozšíriť do iných častí tela vrátane pľúc, pečene a kostí.

Ak chcete diagnostikovať rakovinu jazyka, lekár odstráni malý kúsok tkaniva, aby vyhľadal rakovinové bunky. Tento postup, nazývaný biopsia, je jediný spôsob, ako presne testovať rakovinu jazyka. Ak chcete zistiť, či sa rakovina rozšírila, lekár by mohol vykonať sériu testov, vrátane röntgenových snímok, skenov počítačovej tomografie (CT), vyšetrení magnetickou rezonanciou (MRI), endoskopických vyšetrení a pozitrónovej emisnej tomografie (PET).

Liečba rakoviny jazyka môže zahŕňať operáciu na odstránenie nádoru, radiačnú terapiu na výstrek vysokoenergetických lúčov v nádoroch, chemoterapiu na zabíjanie rakovinových buniek alebo cielenú terapiu, ktorá špecificky poškodzuje orálne rakovinové bunky. Liečba rakoviny jazyka môže vážne ovplyvniť schopnosť pacienta hovoriť, jesť a prehltnúť a môže spôsobiť závažné problémy so zubami. Rizikové faktory pre rakovinu jazyka zahŕňajú ťažké užívanie tabaku a alkoholu, ľudský papilomavírus (HPV) a konzumáciu betelových orechov, ktoré sú bežné v niektorých častiach Ázie. Niekto, u ktorého bola diagnostikovaná rakovina ústnej dutiny, má vysokú pravdepodobnosť opakovania rakoviny.