čo je trypanofóbia?

Trypanofóbia je extrémna reakcia strachu na používanie ihiel v akomkoľvek zdravotnom prostredí. Zatiaľ čo mnohí ľudia majú určitý stupeň averzie k tomu, že dostanú výstrel do lekárskej ordinácie, osoby, ktoré trpia trypanofóbiou, majú tendenciu zaujať úroveň úzkosti, ktorá môže viesť k výskytu záchvatu paniky. Táto extrémna averzia voči ihlam môže viesť k vážnym zdravotným problémom, pretože fóbia motivuje jednotlivcov, aby sa vzdali lekárskej liečby a testov, ktoré zahŕňajú potrebu injekcie liekov alebo odber vzoriek krvi.

Zatiaľ čo sa všeobecná koncepcia obáv z hypodermických ihiel už dlho nachádza, skutočná identifikácia situácie ako fobie sa uskutočnila začiatkom 90. rokov. Tento fenomén sa odhaduje na desať percent dospelých žijúcich v Severnej Amerike. Rovnako ako pri mnohých rôznych typoch fóbie, závažnosť symptómov vyvolaných touto fóbiou sa bude meniť v závažnosti od jednej osoby k druhej, rovnako ako v závislosti od intenzity a intenzity od jednej situácie k druhej.

Rovnako ako u mnohých rôznych typov fóbií, trypanofóbia je zvyčajne spojená s určitou udalosťou alebo sériou udalostí, ktoré viedli k extrémnemu strachu z hypodermických ihiel. Strach môže byť vystavený po pobyte v nemocnici, v ktorom ošetrujúci lekár nevedomky spôsobil veľkú bolesť pri podávaní injekcií pacientovi. Detské spomienky na príbuzných alebo priateľov, ktorí boli silne vystrašení z ihiel, môžu tiež viesť k celoživotnému boju s týmto druhom fóbie.

Liečba trypanofóbie môže niekedy zahŕňať spôsoby, ako znecitliť trypanofóbiu na očakávanú bolesť a nepohodlie spojené so strachom z ihiel. Pred zavedením ihly do kože sa môže podávať lokálny anestetický krém, čo minimalizuje pocit bodavosti. Použitie sedatív vopred, ako je malé množstvo liekov proti úzkosti alebo podávanie smiechového plynu, môže zmierniť obavy pacienta dostatočne na to, aby bolo možné používať ihly. Kognitívna behaviorálna terapia alebo CBT bola užitočná pri mnohých fóbiách, vrátane trypanofóbie, keďže terapia je chápaná ako rekvalifikácia mozgu, aby nezahájila nervové dráhy, ktoré vedú k vytváraniu agitovanosti pri pohľade na ihlu.

Zatiaľ čo trypanofóbia môže oslabujú, existujú spôsoby, ako zvládnuť a dokonca eliminovať fobiu. S pomocou kvalifikovaného zdravotníckeho odborníka možno identifikovať a podať najvhodnejšiu formu liečby. Nakoniec môže byť trypanofóbny bez strachu z hypodermických ihiel a byť schopný podstúpiť rôzne lekárske postupy s relatívnou kľud a ľahkosťou.