čo je sterilizovaná gáza?

Gáza je bavlnená tkanina, ktorá je voľne tkaná v porovnaní s bežným materiálom na oblečenie. Keď sa používa na klinické účely, označuje sa ako lekárska gáza, ktorej sú dva typy: sterilné a nesterilné. Sterilizovaná gáza bola ošetrená ožiarením, chemikáliami alebo teplom na zabíjanie mikroorganizmov, aby boli vhodné na ošetrenie rán a na absorbovanie telesných tekutín. Nesterilná gáza, ktorá je primárne určená na bandážovanie na držanie sterilnej gázy na mieste, neprechádza rovnakým procesom, pretože nie je myslená na to, aby mala priamy kontakt s exponovanými časťami tela. Aby sa zvýšila pevnosť v ťahu, obväzy majú tesnejšiu väzbu ako sterilizované obväzy.

Ako obväz na rany sterilizovaná gáza nielen zastavuje krvácanie, ale chráni aj ranu pred ďalšími fyzickými poškodeniami a infekciami. Z tohto dôvodu musia byť ruky osoby čisté a dezinfikované pred použitím sterilnej gázy. Keďže hlavným účelom obväzu rany je podporiť hojenie, sterilná gáza je neadhezívna, netoxická a nealergická, aby sa predišlo ďalšej traume. Je tiež bežné nájsť sterilizovaný obväz, ktorý je liečený antibiotikom alebo antiseptikom. Ďalšou výhodou je, že predrezané sterilizované obklady rôznych veľkostí sú ľahko dostupné.

Rovnako dôležitá funkcia sterilizovanej gázy je absorpcia telesných tekutín počas procedúr. Ako hubka sterilná gáza prichádza buď ako vopred zložená podložka, ktorú bežne používajú lekári, alebo predbežne valcovaná gáza, ktorú preferujú zubári. Napríklad, valcovaná gáza absorbuje krv a sliny a dočasne vyplní priestor vytvorený extrahovaným zubom, ale nebolo by také užitočné pre malé odieranie. Pre menšie prípady môže postačujúca pravidelná sterilná gázová podložka absorbovať krv pred aplikáciou finálneho obväzu.

Keďže nehody, ako sú popáleniny, modriny alebo škriatky, sa môžu vyskytnúť takmer kdekoľvek, je dôležité, aby lekárske strediská mali vždy k dispozícii početné veľkosti a formy sterilizovanej gázy. Napríklad rôzne lekárske prípady v nemocniciach a pohotovostných klinikách budú vždy vyžadovať inventarizáciu rôznych vrstiev a veľkostí lekárskej gázy, aby boli schopní účinne zvládnuť každú situáciu, takže ich súpravy prvej pomoci sú zvyčajne dosť rozsiahle. Paramedici a pracovníci s prvou odpoveďou zvyčajne nosia podobné zostavy z rovnakého dôvodu.

Pri primárnej starostlivosti doma alebo v práci je normálne stačí, aby jednotlivci držali niekoľko kusov individuálne zabalených sterilizovaných gázových podložiek na obväz na rany a rolku nesterilnej gázy na bandážovanie. Dvojica nožníc by mala vždy sprevádzať gázový obväz, pretože požadovaná dĺžka sa často líši od prípadu k prípadu. Položky ako lekárske pásky a upevňovacie svorky sa niekedy používajú v spojení so sterilnou gázou.