čo je silymarín?

Silymarín je výťažok z rastliny mliečneho. Mliečna bodliak pochádza z Európy a niekedy sa nazýva aj stredomorský bodliak alebo svätý bodliak. Často sa používa ako bylinný liek na rôzne ochorenia. Semená sa najčastejšie používajú na liečivé účely, ale môžu sa použiť aj iné časti rastliny.

Táto rastlina má protizápalové vlastnosti. Okrem toho je silymarín typom flavonoidu, ktorý je antioxidantom, ktorý pomáha chrániť bunky tela pred poškodením. Antioxidačné a protizápalové vlastnosti mliečneho bodliaka môžu byť zodpovedné za jeho možné prínosy pre zdravie.

Silymarín sa často používa na boj proti chronickému ochoreniu pečene spôsobenému alkoholom alebo vírusovou hepatitídou, druhom ochorenia. Môže tiež pomôcť chrániť pečeň pred cirhózou, čo je zjazvenie pečene. Táto rastlina môže pomôcť zabrániť úmrtiu súvisiacemu s cirhózou, ako aj zlepšiť všeobecné funkcie pečene.

Zatiaľ čo sa táto rastlina často používa na iné liečebné výhody, v týchto oblastiach je potrebný ďalší výskum. Niektorí ľudia môžu používať rastlinu na liečbu otravy hubami Amanita phalloides. Môže sa tiež použiť na zlepšenie kontroly cukru v krvi u diabetikov.

Niektorí pacienti môžu používať silymarín na zníženie rastu niektorých rakovinových buniek, ako je rakovina prostaty, pečene a krčka maternice. Niektoré ženy môžu tiež užívať doplnky mliečneho bodliaka na zmiernenie príznakov menopauzy. Predpokladá sa, že bodliak mliečny môže zmierniť trávenie a znížiť vysokú hladinu cholesterolu. Pacienti trpiaci ktorýmkoľvek z týchto ochorení by nemali zanedbávať tradičnú liečbu v prospech tohto bylinného lieku, keďže sú potrebné ďalšie vedecké štúdie.

Zatiaľ čo tieto doplnky sú všeobecne dobre tolerované, pacienti si musia byť vedomí možných vedľajších účinkov. Môžu to byť bolesti hlavy, bolesť žalúdka a svrbenie. Zriedkavo silymarín vyústil do bolesti kĺbov, pálenia záhy a stratu chuti do jedla. Ďalšie zriedkavé vedľajšie účinky môžu byť hnačka, plyn a impotencia.

Nie všetci pacienti môžu mať možnosť užívať doplnky mliečnej bielky. Možné riziká používania silymarínu počas gravidity alebo dojčenia nie sú známe. Pacienti s hypoglykémiou alebo cukrovkou sa môžu vyhnúť tejto bylinke. Okrem toho ženy, ktoré majú zdravotné ťažkosti súvisiace s ich hormónmi, by sa mali vyhnúť prípravkom z mliečnych bodliakov vyrobených z časti rastliny, ktorá je nad zemou. Stavy súvisiace s hormónom môžu zahŕňať maternicové fibroidy, rovnako ako rakoviny vaječníkov, prsníka alebo maternice.

Ľudia s alergiami majú byť opatrní pred použitím silymarínu. Mliečna bodliak môže spôsobiť alergické reakcie u pacientov, ktorí majú tiež alergiu na kivi, artičoky a obyčajný bodliak. Tí, ktorí majú alergiu na sedmokrásky alebo akúkoľvek rastlinu v rodine asterov, môžu tiež mať reakciu. Pacienti s alergiou, akýmkoľvek iným zdravotným stavom a tými, ktorí užívajú lieky, by mali s lekárom prediskutovať rastlinné doplnky, aby sa zabránilo možnej reakcii.

Deti by nemali užívať silymarínové doplnky. Pre dospelých neexistujú štandardné odporúčania pre dávkovanie. Niektoré štúdie použili dávky 200 miligramov (mg), užívané trikrát denne. Ďalšie štúdie používali 280 až 450 mg denne v rozdelených dávkach. Pacienti môžu tiež požiadať svojho lekára o odporúčanú dávku.