čo je retrográdna ejakulácia?

Retrograde ejakulácia sa vzťahuje na stav u mužov, kde ejakulát alebo spermie nie vždy opustí penis počas orgazmu. Namiesto toho sperma skončí v močovom mechúri a množstvo spermy je nízke. Ďalším termínom, ktorý možno bežnejšie používať na opísanie tohto javu, je suchý orgazmus.

Symptómy retrográdnej ejakulácie zahŕňajú malé množstvo spermy počas ejakulácie a zakalený moč po orgazme. Muži môžu tiež zaznamenať ťažkosti pri pomoci ženským partnerom počať deti, pretože množstvo spermy, ktoré opúšťa penis, je minimálne. Niektorí ľudia hlásia menej príjemný pocit pri orgazme, aj keď to nie je vždy prípad. Diagnóza tejto choroby je pomerne jednoduchá, zvyčajne zahŕňa fyzickú vyšetrenie pohlavných orgánov a analýzu moču po ejakulácii.

Čo sa naozaj deje pri retrográdnej ejakulácii, je to, že sval v otvore močového mechúra, nazývaný sval močového mechúra, nie je utiahnutý podľa potreby, aby sa zabránilo vniknutiu semena do močového mechúra. Dôvod môže byť rôzny. Niektoré lieky na poruchy nálady, ako napríklad trankvilizéry, môžu spôsobiť, že svaly krku v močovom mechúre zostanú voľné a niektoré zdravotné ťažkosti, ako napríklad poškodenie nervov spôsobené cukrovkou, môžu vyústiť do suchého orgazmu. Zranenie močového mechúra, chrbtice, odstránenie močového mechúra alebo prostaty môže spôsobiť aj tento stav.

Liečba závisí od príčiny a požadovaného výsledku. Niektorým mužom pomáha prechod na lieky, ktoré nespôsobujú retrográdnu ejakuláciu. Ak je diabeta primárnou príčinou, potom pomôcť ukončiť tento stav. Niektorí muži môžu vyžadovať chirurgický zákrok a iní nemusí byť schopní fixovať stav, ak došlo k trvalému zraneniu v panve alebo chrbtici. V niektorých prípadoch dochádza k úspešnej liečbe použitím rôznych liekov, ktoré môžu pomôcť utiahnuť hrdlo močového mechúra, takže viac spermy vystupuje z penisu. Aj keď liečba nie je možná, aj keď sexuálne potešenie môže byť mierne zmenšené, táto podmienka nespôsobuje erektilnú dysfunkciu, neschopnosť mať orgazmus alebo neschopnosť udržať erekciu.

Pre mnohých mužov primárnym problémom s retrográdnou ejakuláciou je to, že vedie k neplodnosti. Takže liečba, ak nemôže vyriešiť problém, môže zahŕňať aj liečbu plodnosti pre pár, ktorý sa pokúša otehotnieť. Lekári môžu byť schopní zhromažďovať spermie z moču alebo močového mechúra a používať ho na umelé oplodnenie, aby pomohli pár počať.

Keď si ľudia všimnú nízku hladinu spermií po ejakulácii alebo keď sa páry pokúšajú otehotnieť viac ako rok bez úspechu, retrográdna ejakulácia môže byť jednou z vecí, ktoré lekári testujú. Ak to ľudia budú mať podozrenie, mali by hovoriť s lekármi. Základné príčiny môžu vyžadovať lekárske ošetrenie. Hoci nie vždy známkou zlého zdravia, suchý orgazmus môže naznačovať zdravotné podmienky, ktoré by sa mali hodnotiť.