čo je prostatodynia?

Prostatodynia sa týka chronického zápalu prostaty a okolitých oblastí u mužov. Je to bežný stav odlišný od iných typov problémov prostaty, pretože to nie je všeobecne spôsobené bakteriálnou infekciou. Jednotlivec s prostatodéniou pravdepodobne zaznamená významnú lokálnu bolesť, ako aj ťažkosti s močením. Neexistuje žiadny priamy liek na tento stav, ale lekári sa môžu pokúsiť liečiť základné príčiny a pomôcť pacientom zvládnuť symptómy špecializovanými liekmi. Chirurgia sa vykonáva len vtedy, keď iné liečebné opatrenia neposkytujú úľavu.

Prostatická žľaza, ktorá produkuje dôležité semenné tekutiny, je bežným miestom zdravotných problémov u starších mužov. Prostatodynia najčastejšie postihuje mužov vo veku nad 50 rokov, hoci mladí ľudia sú tiež podmienení. Príčiny nie sú pre lekárov dobre pochopené, ale odborníci zistili, že nervové poruchy, vírusy, štrukturálne deformity a predchádzajúce bakteriálne infekcie môžu viesť k prostatodike. Výskum tiež naznačuje, že dlhodobý fyziologický a psychický stres môže hrať úlohu pri zápalu prostaty.

Prostatodynia zvyčajne spôsobuje chronickú bolesť v oblasti medzi konečníkom a pohlavnými orgánmi. Jeden môže mať bolesť v miešku, nad pubitickými kosťami a v dolnej časti chrbta. Bolesť sa zhoršuje pri močení, ejakulácii alebo prechádzaní stolice. Človek sa môže močiť slabšie a častejšie než normálne. Keďže táto porucha zostane neliečená, môže to viesť k erekčnej dysfunkcii, konštantnej únave a neschopnosti užívať si každodenné aktivity.

Je dôležité, aby človek, ktorý má akékoľvek príznaky problémov s prostatou, ihneď navštívil svojho lekára. Lekár môže vykonať fyzické vyšetrenie pohlavných orgánov a prostaty a požiadať pacienta o otázky o jeho príznakoch. Ak sa prostata zdá byť opuchnutá a citlivá, lekár zhromažďuje vzorky moču a krvi na dôkladnú laboratórnu analýzu. Vzorky, ktoré obsahujú abnormálne vysoké hladiny bielych krviniek a žiadna stopa baktérií, sú spoľahlivými ukazovateľmi. Ďalšie testy, ako biopsia tkaniva, môžu byť vykonané s cieľom vylúčiť možnosť rakoviny prostaty.

Po vykonaní diagnózy môže lekár zvážiť množstvo možností liečby. Pacient s miernymi príznakmi môže jednoducho potrebovať over-proti-proti-zápalové lieky a zmäkčovače stolice zmierniť príznaky. Závažnejší prípad možno zvyčajne napraviť špecializovaným liekom nazývaným alfa-adrenergný blokátor, ktorý pomáha zmierniť zápal a uvoľniť svaly okolo prostaty. Ak príznaky pretrvávajú, lekár môže zvážiť operáciu na odstránenie časti alebo celej prostaty. Zdravá výživa, emocionálne poradenstvo a časté lekárske prehliadky môžu pomôcť mužom vyrovnať sa s ich stavom a naučiť sa zachovať normálny životný štýl.