čo je edém quinckeho?

Quinckeho edém je formou lokalizovaného opuchu kože a podkožného tkaniva spôsobeného vaskulárnou reakciou, pri ktorej krvné cievy napučiavajú a začnú unikať kvapaliny do susedných tkanív. Tento jav sa bežne pozoruje okolo tváre a hrdla a môže sa vyskytovať aj okolo pohlavných orgánov a iných oblastí tela. Liečba je závislá od príčiny a existuje niekoľko vecí, ktoré môžu viesť k prepuknutiu Quinckeho edému. Je nevyhnutné poskytnúť liečbu, pretože niekedy opuch môže spôsobiť obštrukciu dýchacích ciest.

Niektorí ľudia rozvinú edém Quincke ako reakciu na alergie alebo ako reakciu na liečbu, v takom prípade môže byť sprevádzaný vývojom úľov ako aj opuchom oznamovača. Pacienti môžu takisto zažiť tento zdravotný stav v dôsledku dedičných znakov predisponujúcich k vaskulárnym reakciám. Opuch môže trvať niekoľko minút až hodín a môže byť sprevádzaný bolesťou, bolesťou, nepohodliem a pocitom plnosti a tlaku.

V edémoch Quinckeho môžu unikajúce krvné cievy spôsobiť uvoľňovanie veľkých objemov tekutiny do tkanív, kde sa reakcia vyskytuje. Koža môže vypadať nafúknutá a môže sa cítiť horúca alebo sa objaví načervenalá. Ak sa edém objaví v krku alebo okolo krku, môžu sa vyvinúť príznaky ako závažné ťažkosti s dýchaním, sipot a stridor. V prípadoch, keď sa dýchacie cesty zmenšujú opuchom, pacient potrebuje okamžitú lekársku starostlivosť, aby sa vyhlo zastaveniu dýchania.

Rýchle vyšetrenie môže umožniť lekárovi diagnostikovať pacienta s edému Quinckeho. Zistí sa história pacientov, aby sa dozvedeli viac o príčinách, takže lekár môže poskytnúť vhodnú liečbu, keďže možnosti liečby sú premenlivé. Ak nie je možné ľahko identifikovať žiadnu známu príčinu a pacient je v tiesni, môže sa odporučiť intubácia, aby sa dýchacie cesty udržali otvorené a pacient môže byť vybavený steroidnými liekmi, aby čo najrýchlejšie zhoršili opuch počas vyšetrovania pacienta stav starostlivejšie.

Ľudia, ktorí majú v minulosti ochorenie alebo Quinckeho edém alebo jedinci, ktorým hrozí kvôli genetickým podmienkam, môžu chcieť, aby to zvážili na zdravotnej pohotovostnej karte. Mať tieto informácie v krízovej situácii môže pomôcť poskytovateľom starostlivosti, pokiaľ ide o rozhodovanie o liečbe pacientov, ktorí nemusia byť schopní komunikovať. Upozorňovať priateľov, spolupracovníkov a rodiny na skoré príznaky núdze a rozprávať im, ako reagovať na núdzové situácie, tiež umožní ľuďom získať potrebnú pomoc čo najskôr.