čo je citlivosť na šum?

Citlivosť na hluk je zdravotný stav, v ktorom rôzne typy zvukov vytvárajú pre jednotlivca veľa nepohodlia. Existuje niekoľko rôznych foriem citlivosti sluchu, z ktorých niektoré majú trvalý charakter. Iné typy citlivosti na zvuk sa vyvíjajú v dôsledku fyzického alebo duševného ochorenia a začnú sa rozptýliť, keď sa ochorenie diagnostikuje a úspešne lieči.

Misophonia je jednou z najbežnejších foriem citlivosti na hluk. S týmto prejavom jednotlivec zistí, že nie je možné tolerovať konkrétne zvuky bez ohľadu na úroveň decibelu zvuku. Napríklad človek môže zažiť hluk, ktorý vedie k záchvatu paniky pri počutí vlaku píšťalku. Zároveň však hudba, ktorá je rovnako hlasná ako píšťalka vlaku, nemôže vôbec spôsobiť nepríjemné pocity.

Hyperakus je ďalší typ citlivosti na hluk. V tomto scenári nie je jednotlivec nepriaznivo ovplyvnený konkrétnymi zvukmi, ale určitým rozsahom alebo frekvenciou zvuku. Akýkoľvek hluk, ktorý spadá do tohto rozsahu, spôsobí vážnu reakciu, ktorá je veľmi ťažko tolerovať. Na rozdiel od väčšiny ľudí, osoba s hyperakusom nemôže filtrovať rôzne formy hluku. V dôsledku toho jedinec zažije to, čo je vnímané ako pevná stena hluku, ktorá sa neustále zatvára. Táto forma citlivosti môže byť obzvlášť ťažké žiť, pretože mnohí ľudia trpiaci týmto stavom považujú za neznesiteľné, že sa nachádzajú v akomkoľvek prostredí, kde každodenné zvuky prebiehajú.

Základné príčiny rôznych typov citlivosti na hluk môžu byť spôsobené nejakým druhom traumy tela alebo v dôsledku nejakého typu abnormality v strednom alebo vnútornom uchu, ktoré sa prejavujú ako jednotlivé vekové skupiny. Rôzne ochorenia môžu tiež viesť k vývoju tohto typu citlivého vypočutia počas určitého časového obdobia. Vo väčšine prípadov je možné túto príčinu liečiť aj pri vykonávaní krokov na zmiernenie bolesti a nepohodlia tohto typu sluchového problému.

Medzi fyzickými chorobami, ktoré môžu viesť k citlivosti na hluk, môžu stavy, ako je napríklad konštantná migréna, viesť k vývoju problémov so sluchom. Náhla trauma, napríklad poranenie hlavy, môže vyvolať problémy so sluchom. Závažná panická porucha môže byť tiež sprevádzaná nadmerným citom, ktorý zase uľahčuje záchvaty paniky. Infekcie uší, chirurgia a používanie niektorých liekov na predpis môžu tiež viesť k tejto zvýšenej reakcii na hluk.

V niektorých prípadoch môžu ľudia trpiaci citlivosťou na hluk používať zátkové chrániče sluchu na zvuk zvukov a získanie úľavy. Iní zistili, že meniace sa lieky alebo liečenie základnej choroby alebo choroby umožnia, aby sa vypočutie vrátilo do normálu. V prípade poranenia hlavy alebo chirurgického zákroku sa citlivosť na hluk začne uľahčovať, keď sa uzdraví jedinec.

Ak by ste sa cítili čoraz citlivejšie na hluk, je dôležité okamžite navštíviť lekára. Vzhľadom na to, že tento stav môže byť príznakom niekoľkých rôznych stavov, ako je Bellova paralýza alebo syndróm napätia myozitídy, včasná diagnóza môže nielen pomôcť zmierniť bolesť trvania rôznych zvukov, ale tiež umožniť liečbu základného zdravotného problému skôr, ako má šancu zhoršiť.