čo je biely jazyk?

Biely jazyk sa vzťahuje na prípady, keď je jazyk človeka potiahnutý tenkým bielym filmom. Mŕtve bunky pokožky alebo baktérie na povrchu jazyka môžu spôsobiť, že to vyzerá biele. Jednotlivec môže mať biely jazyk kvôli rôznym veciam, vrátane nadmernej suchosti v ústach, infekcii kvasinkou ústnej dutiny alebo skorých štádií rakoviny ústnej dutiny.

Chronická suchosť v ústach je jednou z najčastejších príčin bieleho jazyka. Dehydratácia je často príčinou sucha v ústach. Ľudia by mali piť veľa vody počas celého dňa, aby sa nestali dehydrovanými. Ak osoba užíva antibiotiká, hrá športy často alebo strávila noc s alkoholickými nápojmi, môže byť viac ohrozená dehydratáciou.

Zlá ústna hygiena môže tiež viesť k sucho v ústach. Ľudia by si mali istotu, že si budú zuby čistiť niekoľkokrát denne. Flossing a používanie ústnej vody tiež podporuje dobrú starostlivosť o ústnu dutinu. Ak je človek náchylný na túto chorobu, ľahké čistenie jazyka môže byť prospešné.

Ďalšou častou príčinou tohto ochorenia je perorálna kvasinková infekcia, známa aj ako drozd. Rovnako ako infekcia kvasinkami vagíny, drozd je spôsobená hubou nazývanou kandida. Biele jazyky spôsobené orálnym drozdom budú silnejšie a bolestivejšie ako je spôsobené dehydratáciou.

Osoby užívajúce zubné protézy, ľudia, ktorí užívajú lieky na inhalačnú liečbu astmy alebo trpia chronickými poruchami imunitného systému, patria medzi osoby s vysokým rizikom vzniku perorálnej kvasinkovej infekcie. Lekár môže predpísať protiplesňovú ústnu výplach na vyliečenie kandidózy. Ak človek vie, že je náchylný na drozd, pravidelné konzumovanie jogurtu a cesnaku môže pomôcť zabrániť opätovnému výskytu, pretože tieto potraviny obsahujú prírodné vlastnosti bojujúce proti kvasinkám.

Jednou z vzácnych, ale potenciálne najnebezpečnejších príčin bieleho jazyka je leukoplakia. Leukoplakia spôsobuje, že sa na jazyku, streche úst a ďasien objavia škvrny biele škvrny. Starší jedinci alebo tí, ktorí majú ohrozený imunitný systém, majú vyššie riziko vzniku leukoplakie než ostatní.

Leukoplakia by sa mala brať vážne, pretože by mohla byť skorým príznakom rakoviny ústnej dutiny. Fajčiari alebo ľudia, ktorí mali rakovinu v iných častiach tela, by mali čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc, ak majú podozrenie, že majú leukoplakiu. Zubár alebo lekár môže urobiť biopsiu na zistenie, či sú prítomné rakovinové bunky. Skoršia rakovina je chytená, tým väčšia šanca má pacient na zotavenie.