prečo ľudia potrebujú pozornosť?

Ľudia vyžadujú pozornosť z rôznych dôvodov a počas rozličných životných období. Novorodenci a dojčatá potrebujú pozornosť, aby sa darili a rozvíjali. Deti potrebujú, aby rozvíjali sociálne zručnosti a predchádzali možným škodám pri príchode k nim. Starší ľudia potrebujú interakciu a pozornosť, aby sa zabránilo nudy a poskytovali spoločenstvo alebo osobnú starostlivosť. Ľudia trpiaci chorobou alebo akýmkoľvek zdravotným alebo duševným postihnutím často vyžadujú pozornosť, aby im pomohli zotaviť sa.

Dôležitosť pozornosti je subjektívne. Ľudia potrebujú pozornosť na uspokojenie širokej škály emočných potrieb. Niektorí ľudia potrebujú pozornosť, aby sa cítili milovaní. Iné potrebujú pozornosť, aby sa cítili silne. Keď si ľudia potrebujú pozornosť z emocionálnych dôvodov, môže existovať dôležitý dôvod, ako napríklad závislosť.

Niektorí ľudia vyžadujú väčšiu pozornosť ako ostatní. Keď sa človek usiluje o pozornosť od ostatných a urobí takmer čokoľvek na dosiahnutie tohto cieľa, môže byť označený ako vyhľadávajúci pozornosť. Niektorí odborníci sa domnievajú, že to môže byť spôsobené neistotou. Napríklad osoba, ktorá sa cíti ako neistá vo vzťahu, môže od partnera neustále sledovať.

Deti alebo tínedžeri, ktorí sa cítia neisto o svojich schopnostiach alebo fyzickom vzhľade, môžu mať negatívny vplyv na pozornosť. Konanie v triede, neposlušnosť doma alebo obliekanie neprijateľným spôsobom môže znamenať pozornosť. Pre niektorých ľudí, upozorňovanie na seba je jediný spôsob, ako sa cítiť akceptované.

Nie je nezvyčajné, aby deti vyžadovali od rodiča pozornosť. Dieťa, ktoré je vychované v rodine niekoľkých detí, sa môže cítiť zanedbané alebo ignorované. Dieťa môže niekedy vynaložiť mimoriadnu pozornosť, najmä ak cíti, že žije v tieňom súrodenca. Podobne, ak kariéra rodiča zanechá malý čas pre svoje dieťa, dieťa môže upútať pozornosť a prejavovať nežiaduce správanie v snahe získať ho.

Deti a dospelí, ktorí boli fyzicky alebo emocionálne zneužívaní rodinnými príslušníkmi alebo rovesníkmi, si môžu vyžadovať zvláštnu pozornosť. Tí, ktorí boli zosadení alebo zosmiešnení, môžu vyhľadávať a súhlasiť s ostatnými. Pozornosť, ktorú dostávajú od ostatných, môže pomôcť zvýšiť dôveru.

Niekto môže potrebovať pozornosť, aby mu pomohol fyzicky zvládnuť, napríklad neplatný, ktorý sa nedokáže starať o seba. Niektorí ľudia potrebujú pozornosť, aby im pomohli zotaviť sa z vážneho ochorenia. Ak má osoba zdravotný stav, ktorý vyžaduje celodennú starostlivosť, pacient bude potrebovať prežitie lekárskej starostlivosti. Lekársku starostlivosť môžu poskytnúť lekári, zdravotné sestry alebo opatrovatelia.