ktoré sú najbežnejšie antibiotiká na celulitídu?

Celulitída je ochorenie kože spôsobené bakteriálnou infekciou a môže sa liečiť niekoľkými rôznymi antibiotikami. Patria sem amoxicilín, klavulanát amoxicilínu, klindamycín a penicilín. Rôzne generácie cefalosporínov sa bežne používajú aj na liečbu celulitídy. Lekári si zvyčajne vyberajú lieky v závislosti od toho, ktoré špecifické baktérie spôsobujú infekciu.

Baktérie môžu vstúpiť do pokožky vždy, keď osoba trpí poranením alebo oškrabaním. Známky infekcie celulitídy zahŕňajú sčervenanie, opuch, bolesť a teplo postihnutej kože. Zvyčajne sú prítomné aj opuchnuté lymfatické uzliny, bolesti svalov a horúčka. Diagnóza sa často zakladá na týchto symptómoch, v anamnéze pacienta, na fyzickom vyšetrení a na výsledkoch diagnostických testov vykonaných na takýchto pacientoch. Pacientom sú potom predpísané antibiotiká na celulitídu.

Antibiotiká predpísané pre celulitídu spôsobené Staphylococcus aureus a Streptococcus skupiny A sú klindamycín a cefalexín. Tieto sa zvyčajne uvádzajú pri mierných infekciách, ktoré sa často liečia doma. Pacientom sa vo všeobecnosti odporúča podať lekársky predpis 10 až 14 dní a následne sa s lekárom ubezpečiť, že baktérie sú úspešne liečené. V závažných prípadoch, kde sa zistilo, že príslušné organizmy sú rezistentné voči meticilínu, sú často podávané rovnaké lieky, ale s prídavkom kombinácie trimetoprimu a sulfametoxazolu.

V závislosti od spôsobu prenosu infekcie sa môžu použiť aj iné antibiotiká. Pre psy na psy, kde môže byť človek infikovaný Pasteurella canis, Streptococcus pyogenes alebo Staphylococcus aureus, sú bežnými liekmi amoxicilín klavulanát, klindamycín s trimetoprimom alebo sulfametoxazolom. Rovnaké lieky sa môžu podávať aj na ľudské uhryznutie a kŕmenie mačiek. Pri ťažkých infekciách spôsobených uhryznutím psa, uhryzávaním mačiek a ľudským kusom, cefalosporínom tretej generácie ako je ceftriaxón a iné silnejšie antibiotiká sa často podávajú.

Niektorí pacienti, u ktorých sa vyskytli ťažké alebo komplikované infekcie, môžu byť tiež hospitalizovaní na správnu liečbu a monitorovanie. Pre týchto pacientov sa celulitída často lieči antibiotikami podanými intravenózne. Symptómy komplikovanej celulitídy zahŕňajú rýchlu srdcovú frekvenciu, nízky krvný tlak, zmenené myslenie a horúčku.

Ďalšie faktory, ktoré zvyšujú riziko celulitídy, zahŕňajú chirurgické rany, uhryznutie hmyzom, diabetické vredy a trhliny alebo lúpanie pokožky. Použitie niektorých liekov, vrátane tých, ktoré potláčajú imunitný systém, môže tiež predisponovať pacientov k tomuto stavu. Ak je podozrenie na celulitídu, pacient by mal ísť na lekára na vyšetrenie, aby dostal antibiotiká a zabránil ďalším komplikáciám.