čo sú metastázy?

Pri rakovine dochádza k metastázam, keď sa bunky odlomia od primárneho nádoru a prevážajú sa cez telo do iných orgánov a tkanív, kde priťahujú a rastú nový sekundárny nádor. Zvyčajne sa metastatické bunky stlačia do krvi alebo lymfatických systémov, takže sekundárne nádory sa môžu vyskytnúť ďaleko od pôvodnej rakoviny. Primárny nádor môže byť obvykle liečený pacientmi, ktorí sú často vyliečení. Ak sa objavia metastázy nádoru, prognóza je oveľa slabšia. Mnoho úmrtí súvisiacich s rakovinou je skutočne spôsobené sekundárnymi nádormi spôsobenými metastázami.

Nádory sa môžu vyskytovať v dvoch rôznych štátoch, benígne a malígne. Nádor, ktorý je benígny, nerastie tak agresívne, ako rýchlo ako malígny, nezasahuje do okolitých tkanív a nemá metastázovanie. Benígne nádory sú často neškodné pre zdravie jednotlivca a zvyčajne nie sú klasifikované ako typ rakoviny. Zhubné nádory alebo rakoviny sú oveľa agresívnejšie a môžu byť smrteľné. Jednou spoločnou charakteristikou zhubného nádoru je, že môže prechádzať metastázou.

Kvôli vzniku metastáz nádoru sa musí uskutočniť celý rad zložitých krokov. Výskumníci z oblasti rakoviny zistili, že angiogenéza je rozhodujúca pre metastázovanie primárneho rakoviny. Angiogenéza je vývoj nového systému krvných ciev. Pri diskusii o rakovine sa nový systém krvných ciev vyskytuje v nádore. Keďže nové krvné cievy sa nachádzajú v samotnom nádore, je oveľa jednoduchšie, aby sa rakovinové bunky odtrhli a potom sa prepravovali cez obehový systém do nového miesta.

Metastáza je bežnejšia u niektorých druhov rakoviny ako iné. Pľúcne, prsné, hrubé črevo, obličky a kožné melanómy sú bežné miesta primárneho nádoru na produkciu metastatických buniek. Tam sú tiež spoločné oblasti v tele, kde sekundárne nádory sa vyskytujú, ako sú nadledviny, kosti, mozog a pečeň. Niektoré druhy rakoviny majú tendenciu sa rozšíriť do určitej oblasti. Napríklad rakovina prostaty zvyčajne vytvára metastatické rakoviny kostí a rakovina žalúdka u žien má tendenciu metastázovať do vaječníkov.

Keď je u pacienta diagnostikovaná rakovina, lekár môže zvyčajne ľahko určiť, či je nádor primárny alebo sekundárny na základe typu buniek tvoriacich nádor. Primárne nádory sú tvorené abnormálnymi bunkami okolitého tkaniva. Ak je nádor sekundárnym nádorom, tvorí abnormálne bunky pôvodného nádoru, nie okolité tkanivo, kde existuje. Napríklad rakovina pľúc by pozostávala iba z abnormálnych pľúcnych buniek, ak by bol primárnym nádorom. Ak bol nádor skutočne spôsobený metastázou melanómu kože, bunky v nádore v pľúcach by vlastne boli kožné bunky a nie pľúcne bunky.