čo je slušný nerv?

Suralový nerv, tiež známy ako krátky saphenový nerv, je senzorický nerv v dolnej časti nohy človeka. Leží v blízkosti krátkej saphenóznej žily, ktorá je hlavnou žilami tela a môže sa začať kdekoľvek od kolena až po členok. Nervy sa často používajú na biopsie a štepy.

Tento nerv zvyčajne začína vtedy, keď sa stretáva mediálny svalový kožný nerv a bočný svalový kožný nerv, dva nervy v dolnej časti nohy. Pre väčšinu jednotlivcov to nastane pomerne nízky na nohe, dokonca aj pri alebo pod členok. Pre niekoľko málo môže však nerv začína tak vysoko ako zadná časť kolena. V niektorých ľuďoch je nervový nerv jednoducho pokračovaním mediálneho svalového kožného nervu.

Nervy sa tiahnu po lýtku nie ďaleko pod povrchom kože. Prechádza v blízkosti Achilovej šľachy a končí v priestore medzi pätou a laterálnou malleolusou, kostným nárazom na vonkajšej strane členka. Nerv pokračuje do nohy a nakoniec dosahuje malý prst, ale z členku sa považuje za samostatnú anatomickú časť nazývanú bočný dorzálny kožný nerv.

Telo používa tento nerv k prenosu senzorických informácií o dolnom tele a vonkajšej nohe do mozgu. Poškodenie nervu môže spôsobiť silnú bolesť nohy alebo nohy. Toto môže byť liečené odstránením časti nervu, čo zvyčajne vedie k oblasti necitlivosti okolo členku a boku chodidla. Blízke nervy často rastú, aby sa kompenzovali, čím sa väčšina pocitu obnovila na poškodenú oblasť.

Vzhľadom na svoju blízkosť k pokožke, nadbytočnosť nervov v okolitej tkanive a jej relatívnu nevýznamnosť základným telesným funkciám je svalový nerv populárny kandidát na odstránenie ako súčasť biopsie. Na vykonanie nervovej biopsie chirurg najskôr injekčne aplikuje lokálne anestetikum. Použitím krátkej saphenóznej žily ako vodidla sa nachádza sluchový nerv. Malý kúsok, zvyčajne asi 2,5 cm dlhý, sa odstráni rýchlym, ostrým rezom. Raná je uzavretá a uzatvorená gázou navlhčenou vo fyziologickom roztoku. Vzorka sa potom vyšetrí pomocou mikroskopu na hľadanie dôkazov porúch vrátane amyloidózy, sarkoidózy, malomocenstva a demyelinizácie.

Z podobných dôvodov sa často používa aj ako nervový nerv v nervových štepoch. V nervovom štepe je časť zdravého nervu transplantovaná do oblasti, kde došlo k poškodeniu nervov. Spája sa s existujúcimi nervami, aby sa obnovila funkcia alebo pocit svalov. Postup sa bežne vykonáva na obnovenie pocitu poškodenia končatín. Svalový nerv môže byť stále viac transplantovaný do panvového priestoru v snahe obnoviť stratenú sexuálnu funkciu po operácii rakoviny prostaty.