čo je septikémia?

Septicémia je vážny zdravotný stav charakterizovaný zápalom celého tela. Je to spôsobené baktériami, ktoré vstupujú do krvného obehu, čo spôsobuje imunitnú odpoveď, ktorá vedie k zápalu a pomalému odstaveniu systémov organizmu pri manipulácii s infekciou. Tento zdravotný stav môže byť smrteľný, najmä ak pacientovi môže dôjsť k pokroku v štádiu šoku a nástup môže byť alarmujúco rýchly. Ak existuje podozrenie na septikémiu, pacient by mal byť odvezený do nemocnice na okamžitú lekársku pomoc.

Príčiny otravy krvi sú pomerne rozmanité. Zvyčajne je pacient zraniteľný z dôvodu svojho veku alebo stavu a baktérie jednoducho využívajú situáciu. Chirurgické zákroky, latentné infekcie a popáleniny môžu viesť k septikémii, čo je veľmi dobrý dôvod na sledovanie akýchkoľvek infekcií, aby sa zabezpečilo, že sa nerozšíria. Prípad septikémie začína baktériami alebo toxínmi, ktoré spôsobujú vstup do krvného obehu, čo vedie k zrážaniu krvi, keď sa telo pokúša bojovať proti baktériám.

Pacient s týmto stavom má tendenciu vyzerat veľmi zle. Stav je poznačený zmätenosťou, zimnica, potenie, slabosť, vyrážka a zvýšená srdcová frekvencia. Väčšina ľudí má tiež vysokú horúčku, aj keď sa to nemusí objaviť u starších ľudí alebo tých, ktorí sú veľmi slabí. Dýchanie je tiež často rýchle a pacient môže tiež blednúť. Pokiaľ dôjde k pokroku, klesne krvný tlak pacienta a baktérie začnú útočiť na hlavné orgány tela vrátane mozgu a rýchlo spôsobia vážne poškodenie, ktoré môže byť veľmi ťažké liečiť.

Táto podmienka je tiež známa ako “otrava krvi”, odkazom na skutočnosť, že celý vaskulárny systém pacienta je ohrozený. Niektorí ľudia sa na ne odvolávajú ako na sepsu, termín, ktorý sa v skutočnosti vzťahuje na akýkoľvek druh zápalovej odpovede v dôsledku infekcie. Jednou z primárnych liečebných postupov pre septikémiu sú antibiotiká, ktoré sa podávajú na zabíjanie baktérií spôsobujúcich tento stav. Môžu sa použiť aj transfúzie krvi spolu s dialýzou a náhradou tekutín u pacientov trpiacich hnačkou. Pacienti s ťažkým prípadom môžu byť vystavení životnej podpore, aby im pomohli dýchať a stabilizovali srdcovú frekvenciu.

Prevencia septikémie je samozrejme výhodnejšia ako liečba. Bohužiaľ, niektoré prípady sa ťažko dajú predísť, pretože táto podmienka môže byť nepredvídateľná. Udržiavanie dobrej hygieny a celkového zdravia je dobrý spôsob, ako začať, pretože minimalizuje vystavenie baktériám a zabezpečuje, aby vaše telo odolalo bakteriálnym infekciám, keď je vystavené škodlivým organizmom. Ak ste mali chirurgické zákroky, mali by ste sa pozrieť na miesto, kde bol postup vykonaný, a nebojte sa hovoriť o bolestiach, opuchoch a všeobecných nepohodliach. Je tiež dôležité, aby ste dostali lekársku starostlivosť o hlboké rezy a poranenia, aby sa tieto miesta mohli prepláchnuť a môžete užívať profylaktické antibiotiká na prevenciu sepsy a potenciálneho nástupu septikémie.