čo je polyartikulárna dna?

Polyartikulárna dna je forma dny, pri ktorej sú postihnuté viaceré kĺby. Dna je artritída, pri ktorej sa bolestivé kryštály tvoria okolo kĺbov ako odpoveď na zvýšené hladiny kyseliny močovej v krvi a moči. Polyartikulárna dna je častejšie pozorovaná u starších ľudí a najčastejšie postihnuté kĺby zahŕňajú členky, nohy, lakte, zápästia a ruky.

Bolesť z dny sa zvyčajne vyskytuje iba na jednej strane tela. Táto bolesť je najčastejšie zaznamenaná v nohách a dolných končatinách. Na rozdiel od tých, ktorí majú monoartikulárnu dnu alebo dnu iba v jednom kĺbe, majú ľudia s polyartikulárnou dnou viac pravdepodobne dlhšiu dobu medzi bolestivými záchvatmi a bolesť je na začiatku všeobecne postupnejšia. Tento typ dny môže byť tiež sprevádzaný stratou chuti do jedla, horúčkou a všeobecnou malátnosťou.

Príznaky dny zahŕňajú náhlu a silnú bolesť kĺbov, zápal, sčervenanie a oneskorené nočné alebo ranné bolesti. Liečba tohto typu dny môže zahŕňať užívanie nesteroidných protizápalových liekov, kortikosteroidov a liekov známych ako kolchicín. Aj keď lieky proti bolesti, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis, môžu pomôcť pri miernych záchvatoch dna, na zmiernenie silnej bolesti a zápalu môžu byť potrebné lieky proti bolesti na predpis.

Ľudia, ktorí majú polyartikulárnu dnu, môžu mať zvýšené riziko hypertenzie. V skutočnosti niektoré lieky, ktoré sa používajú pri liečbe vysokého krvného tlaku, môžu zvýšiť riziko vzniku dny. Odpočinok postihnutých kĺbov a aplikácia ľadu môže pomôcť pri znižovaní bolesti a zápalu, ako aj pri bolestivých kĺboch.

Ľad by nikdy nemal byť priamo aplikovaný na pokožku bez bariéry medzi tým. Ľad by mal byť zabalený do látky alebo umiestnený v ľadovom vrecku. Použitie tepla môže tiež pomôcť utišiť bolesť, ale urobí len málo na zníženie zápalu.

Niektoré potraviny s vysokým obsahom purínu môžu prispieť k dnu. Medzi tieto patria sardinky, slede, ančovičky a špenát. Okrem toho, karfiol, sušené fazule a pivovarské droždie obsahujú aj purín. Vyhnúť sa alkoholickým nápojom a obmedziť tučné jedlá môžu pomôcť odvrátiť dnu, čo môže obmedziť spotrebu mäsa.

Dna môže napodobňovať iné zdravotné ťažkosti, takže ak sa objaví bolesť kĺbov, predovšetkým v prstoch, môže poskytovateľ zdravotnej starostlivosti objednať diagnostické testy. Lekárske vyšetrenia na vylúčenie polyartikulárnej dny zahŕňajú krvné a močové testy na stanovenie hladín kyseliny močovej, fyzikálne vyšetrenie, podrobnú orálnu históriu od pacienta a diagnostické röntgenové lúče.