čo je pleura?

Pleurálna dutina je dutina, ktorá obklopuje ľudské pľúca. Je tvorená dvoma membránami, ktoré sú oddelené tekutinou nazývanou pleurálna dutina. Tieto membrány pokrývajú celú oblasť pľúc, rozdelené na dve časti: vpravo a vľavo. Účelom tejto dutiny je chrániť pľúca a súčasne ich tlmiť. Kým táto membrána je extrémne tenká, je dôležitou súčasťou pľúcnej oblasti.

Pleurae existuje, aby sa obe membrány mohli posúvať proti sebe bez trenia. Povrch týchto membrán pozostáva z plochy pozostávajúcej z lesklých plochých buniek nazývaných mesothelium. Len s pomocou pleurálnej pleury môže pleurálna dutina správne fungovať. Keď sa táto kvapalina stane infikovanou alebo ohrozenou, výsledky sú často vážne. Tento druh infekcie sa musí liečiť hneď, aby sa predišlo ďalším komplikáciám.

Táto časť oblasti pľúc je extrémne citlivá na bolesť a baktérie. Často sa pleurálna dutina nakazí baktériami, čo môže spôsobiť zápal. Keď sa medzi pleurálnymi membránami zhromaždí veľké množstvo bakteriálnych tekutín, výsledkom môže byť závažná infekcia známa ako pleuridita. Suchá pleuréza sa vyskytuje, keď sa nevytvorí žiadna tekutina, ale oblasť je stále infikovaná. Bolesť je často spôsobená tým, že dve membrány, ktoré tvoria pleurálnu dutinu, sa triešú spolu. To môže byť spôsobené mnohými stavmi, vrátane pneumónie, pľúcnych infekcií a dokonca problémov s obličkami.

Zisťovanie akéhokoľvek typu infekcie dutiny môže vykonať len vyškolené oči lekára. Zatiaľ čo ľudia s infekciami dutín často sťažujú na bolesť na hrudníku, neexistuje žiadny spôsob, ako odhaliť infekciu bez lekárskej starostlivosti. Preto ľudia, ktorí majú bolesti na hrudníku, by mali hneď vyhľadávať lekársku pomoc. V niektorých prípadoch infekcia pľúcnej dutiny môže byť indikáciou srdcového problému, čo ešte viac spôsobuje akúkoľvek bolesť v tejto oblasti. Okrem uvedených infekcií a ochorení je možné aj rakovinu pleury.

Vedci neustále skúmajú spôsoby liečenia rôznych infekcií a rakoviny, ktoré môžu mať vplyv na túto oblasť. Vzhľadom na to, že samotná oblasť je mimoriadne citlivá, mnohé infekčné lieky prichádzajú s dobrým rizikom. Nové techniky sa však každý deň vyvíjajú, aby sa zjednodušilo spracovanie tejto oblasti. Zatiaľ čo väčšina ľudí nikdy neuvažuje o membránach, ktoré obklopujú ich pľúca, bolo by oveľa ťažšie dýchať, ak by pleura neexistovala.