čo je pečeňový parenchým?

Pečeňový parenchým je funkčná zložka pečene, ktorá sa skladá z hepatocytov, ktoré filtrujú krv na odstránenie toxínov. To kontrastuje s stromou, spojivovým tkanivom, ktoré podporuje pečeň a vytvára rámec pre rast hepatocytov. U pacientov s poruchami pečene je časť pečeňového parenchýmu poškodená a nefunguje správne. Poškodenie pečene môže spôsobiť produkciu abnormálnych proteínov, neefektívne filtrovanie toxínov z krvi a iné problémy.

Jednotlivé hepatocyty rastú v zhruba hexagonálnych jednotkách nazývaných lobule. Každá lalok je usporiadaná okolo centrálnej žily, s rámom buniek okolo nej. V miestach, kde sa stretávajú šesťuholníky, transportujú tepny, žily a žlčovody do a z pečene. Veľká časť krvného zásobovania tohto orgánu je venózna, pozostávajúca z krvi, ktorá musí byť filtrovaná pred tým, ako môže byť okysličená a vrátená do obehu.

Množstvo jednotlivých lalokov tvorí pečeň a tieto by sa nemali zamieňať s oveľa menšími lalokmi, ktoré vykonávajú každodenné funkcie tohto orgánu. Poškodenie lalokov môže mať za následok nadmerné vnútorné krvácanie kvôli podstatnému dodaniu krvi pečeňou. Môže tiež znížiť účinnosť pečene, čo spôsobuje ťažké spracovanie krvi na odstránenie zlúčenín, ktoré by mohli byť nebezpečné.

Niektorí ľudia sa narodili s vrodenými stavmi, ktoré ovplyvňujú funkciu pečene. Nemusia byť schopné metabolizovať niektoré zlúčeniny, pretože ich pečeň produkuje chybné zlúčeniny. Takéto poruchy môžu viesť k nahromadeniu toxínov v tele, niekedy spôsobené chybnými nosičovými molekulami, ktoré omylom prenášajú toxíny do buniek namiesto toho, aby ich pečeň vylučovali. Liečba môže obsahovať lieky a úpravy stravy na kontrolu toho, čo vstúpi do pečene a ako sa spracúva.

Získané poruchy môžu zahŕňať aj pečeňový parenchým. Patria medzi ne hepatitída, rakovina pečene a cirhóza, zvyčajne spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu. Môžu spôsobiť progresívne poškodenie pečeňových buniek. Tento orgán je schopný regenerácie na opravu čiastočných zranení, ale to si vyžaduje čas. Ak pacient nedostane liečbu alebo nie je dostatočne komplexný, pečeň nemusí byť schopná zotaviť, pretože rýchlosť poškodenia prekračuje rast nových buniek.

Lekárske zobrazovacie štúdie môžu ukazovať parenchým pečene. Lekári môžu požiadať o hodnotenie hmotnosti alebo príznakov ochorenia pečene, ako sú tukové usadeniny vo funkčných oblastiach pečene. Zobrazovanie môže tiež pomôcť pri vedení procedúr ako biopsie, kde si lekár chce vedieť, kým vedie ihlu do pečeňového parenchýmu alebo do okolia.